
Zadania GKRPA wynikają z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Oprócz inicjowania, współpracy przy opracowaniu i opiniowania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także współpracy ze stowarzyszeniami na terenie gminy, których zadania wiążą się z realizacją Programu oraz wydawania opinii o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży napojów alkoholowych z uchwałami Rady Miejskiej, członkowie komisji podejmują czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego, jak również prowadzą rozmowy z członkami rodzin osoby uzależnionej od alkoholu, których celem jest podjęcie przez nich leczenia.
- Podejmujemy kilka rozmów z osobami uzależnionymi, których celem jest przede wszystkim nakłonienie takiej osoby do poddania się leczeniu w poradni uzależnień, do czego mocno przekonujemy – wyjaśnia Jolanta Stanek, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Środzie Śląskiej. – Zdarzają się różne przypadki, są osoby, które korzystają z pomocy poradni i udaje im się wytrwać w trzeźwości, inne potrzebują więcej czasu.
Członkowie GKRPA po przyjęciu wniosku o leczenie odwykowe złożonego przez osoby prywatne lub instytucje, zapraszają osobę, której wniosek dotyczy na rozmowę wyjaśniająco-motywującą do zgłoszenia na leczenie odwykowe. Kolejnym krokiem może być skierowanie tej osoby na badanie przez biegłego lekarza w celu wydania opinii i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.
Ostatnim krokiem z kolei, w przypadku braku współpracy z osobą uzależnioną, jest skierowanie wniosku do Sądu Rejonowego o nałożenie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu wobec osoby z rozpoznaniem zespołu uzależnienia od alkoholu. - Te rozmowy z osobami uzależnionymi, bądź współuzależnionymi są trudne i wymagają wiele wyczucia i empatii. Zawsze jednak staramy się wskazać wszelkie dostępne formy pomocy i przekonać osobę uzależnioną do podjęcia leczenia, a to pierwszy bardzo ważny krok – wyjaśnia Jolanta Stanek.
Siedziba Gminnej Komisji jest Centrum NGO przy Al. Konstytucji 3-go Maja 11 w Środzie Śl. Posiedzenia plenarne komisji odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca od godz. 15:30, a zespół ds. orzecznictwa spotyka się w drugi i trzeci czwartek miesiąca. Dokładne daty posiedzeń Komisji dostępne są na BIP Gminy: https://bip.srodaslaska.pl/index.php?id=10000008.
– Zapraszamy wszystkie osoby borykające się z problemem alkoholowym, które zdecydują się skorzystać z naszej pomocy, do przyjścia na nasze spotkanie – zachęca Jolanta Stanek.