
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga odwagi, samozaparcia i konsekwencji, ale potrzebne są także umiejętności organizacyjne i wiedza – jak uzyskać wsparcie i gdzie go szukać. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom takich osób, burmistrz Adam Ruciński podjął decyzję o utworzeniu Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
- Czuję się szczęśliwy, dumny i naprawdę zbudowany tym, co udało nam się tutaj w Środzie Śląskiej w tym miejscu dla przedsiębiorców zrobić. Dokonaliśmy czegoś nietuzinkowego, wyjątkowego, czegoś trudnego. Trudnego z pewną historią. Były momenty trudne, z których udało się nam wybrnąć. Cały czas ten cel, który nam przyświecał, motywował nas do tego, żeby te różne problemy pokonywać - przyznaje burmistrz Adam Ruciński.
Zadaniem Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości jest zapewnienie osobom rozpoczynającym i prowadzącym działalność gospodarczą kompleksowego wsparcia.
– Przede wszystkim jest to wynajem powierzchni biurowych, ale oprócz tego również tzw. usługi miękkie, czyli doradztwo finansowe, księgowe, prawne. I co ważne dla przedsiębiorców, pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, od wsparcia w poszukaniu funduszy, do napisania wniosku aplikacyjnego – wymienia Mariola Kądziela, prezes spółki Średzki Inkubator Przedsiębiorczości.
W uroczystym otwarciu ŚIP wzięło udział blisko 70 osób – m.in. reprezentanci instytucji otoczenia biznesu, przedsiębiorcy, a także włodarze gmin z Dolnego Śląska.
– To będzie nie tylko dla Was tutaj lokalnie bardzo ważny temat dla rozwoju przedsiębiorczości, ale także dla tych powiatów ościennych – wskazuje Dariusz Chmura, burmistrz Gminy Wołów. – Pomyślałem, że w kontekście tych inwestycji, które tutaj powstają, taki klaster edukacyjny stworzymy w Wołowie, będę o tym rozmawiał z burmistrzem.
Podczas spotkania lider projektu utworzenia ŚIP Rafał Ratuszniak przedstawił niełatwą drogę przebiegu procesu inwestycyjnego. Na przygotowanej prezentacji można było obejrzeć początkowy stan budynku, poszczególne etapy realizacji projektu, jego główne cele, a także wizualizację docelowej koncepcji.
Bardzo ważnym punktem wydarzenia było podpisanie porozumień o współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE S.A) oraz Wrocławskim Parkiem Technologicznym (WPT S.A) w zakresie tworzenia warunków i wspierania rozwoju przedsiębiorczości oraz innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw.
Ofertę i zasady funkcjonowania obiektu przedstawiła prezes spółki Mariola Kądziela.
– Planujemy, że rozpoczęcie naboru przedsiębiorców, którzy będą chcieli tutaj ulokować swoją działalność to będzie II kwartał tego roku. Teraz skupimy się na pracach polegających na opracowaniu regulaminu, zasad naboru i korzystania z tego miejsca – mówiła podczas prezentacji prezes ŚIP. - Uważam, że utworzenie takiego miejsca to bardzo dobry pomysł. Jest wiele małych mikroprzedsiębiorstw w Środzie Śląskiej. Ja oraz moi znajomi potrzebowaliśmy takiej instytucji, żeby nam pomogła się rozwijać. Moglibyśmy tutaj korzystać ze wsparcia prawnego, księgowego, no i oczywiście powierzchnie biurowe w bardzo preferencyjnych cenach dla nas – uważa Bartosz Hamkało, lokalny przedsiębiorca.
Przebudowa budynku trwała dwa lata, a koszt realizacji całego projektu to blisko 7,73 mln zł, z czego 85% tj. 5,24 mln zł pokryły środki z UE. W planach Średzki Inkubator Przedsiębiorczości będzie miejscem wydarzeń biznesowych promujących lokalnych i subregionalnych przedsiębiorców, szczególnie młodych w nowoczesnych branżach.
– Dzisiaj jest sukces. Oczywiście nie jest to jeszcze sukces pełny, docelowy. Bo pełny i docelowy będzie wtedy, kiedy to miejsce będzie tętniło życiem. Życiem przedsiębiorców, którzy tutaj się ulokują. I wtedy, kiedy będziemy mieli wypełnienie 80%, 90%, a może 100% w najbliższym, nie wiem, roku, półtora, to wtedy będziemy mogli powiedzieć – tak, w Środzie Śląskiej osiągnęliśmy pełny sukces. Taki, jaki sobie zaplanowaliśmy dekadę wcześniej – zaznacza burmistrz Adam Ruciński.