Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Nasze archiwum
Znaleziono 481 informacji. Wszystkie poniżej.

Bomby nie było »
Tekst opublikowany 2006-12-29, opracowanie Radio Wrocław
Prawie sto osób ewakuowano dziś z budynków średzkiego starostwa i miejskiego Urzędu Pracy. Powodem był alarm bombowy, spowodowany przez anonimowy telefon.

Ośrodek za 341 tysięcy »
Tekst opublikowany 2006-12-26, opracowanie e-red.
Jeszcze jako ślad działalności Zarządu Powiatu minionej kadencji powrócił temat sprzedaży Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Rakoszycach.

Autoportret z tramwajem (w tle) »
Tekst opublikowany 2006-12-25, opracowanie e-red.
Do tramwaju wsiedliśmy na Grabiszyńskiej, na której mieści się moja ówczesna szkoła, Szkoła Reklamy "Promocja". Skasowaliśmy bilety, usiedli na samym końcu., przebrałem się...

Tysiące litrów przez mur »
Tekst opublikowany 2006-12-22, opracowanie e-red.
W Dębicach 9 grudnia z jednej z posesji skradziono olej opałowy o wartości ponad 7 tys. zł. Złodzieje najpierw wykonali dziurę w murze.

Latający opel na A4 »
Tekst opublikowany 2006-12-22, opracowanie e-red.
Rankiem 13 grudnia, na autostradzie A4, kierujący oplem astra najechał na tył jadącego w tym samym kierunku ciężarowego mercedesa.

Turniej przedświąteczny »
Tekst opublikowany 2006-12-22, opracowanie e-red.
I Otwarte Mistrzostwa ULKS Ciechów w Tenisie Stołowym odbyły się w ubiegłą sobotę, 16 grudnia, w Zespole Szkół w Ciechowie.

Grudniowe jagody  »
Tekst opublikowany 2006-12-21, opracowanie e-red.
Czasy mamy podłe i coraz mniej jest rzeczy, które mogą dziwić. Dotyczy to zarówno wydarzeń na scenie politycznej, jak i w innych dziedzinach życia. Najlżej znosimy anomalia pogodowe.

Internetowa biblioteka miejska »
Tekst opublikowany 2006-12-21, opracowanie red.
Już niebawem w średzkiej Bibliotece Publicznej pojawi się punkt bezpłatnego dostępu do internetu. Unia zasponsoruje również podobne punkty w świetlicach naszego powiatu.

Tajemnice świętego Andrzeja »
Tekst opublikowany 2006-12-20, opracowanie e-red.
W ubiegłym tygodniu w prezbiterium kościoła św. Andrzeja rozpoczęły się prace związane z wymianą posadzki. Podobnie jak w przypadku niedawnych analogicznych prac w korpusie świątyni, są one doskonałą okazją do badań archeologicznych.

Wierzę, że sobie poradzimy »
Tekst opublikowany 2006-12-20, opracowanie e-red.
Z pewnością największym wyzwaniem jest dla nas budowa gimnazjum z basenem i konsekwentnie się do rozpoczęcia tej budowy zbliżamy – mówi w rozmowie z nami Zbigniew Sozański, przewodniczący Rady Miejskiej

Ręce opadają »
Tekst opublikowany 2006-12-19, opracowanie red.
Wczoraj w Juszczynie średzcy policjanci zatrzymali 36-letniego mężczyznę, mieszkańca gminy Miękinia, który kompletnie pijany kierował Fordem.

Pomogła policja i sąd »
Tekst opublikowany 2006-12-19, opracowanie red.
Problemy z prawem miewa wielu ludzi. Nierzadko przysparzają ich sobie sami. Często też znajdują się instytucje, które starają się w rozwiązywaniu tych problemów pomóc.

Kierowca i poeta małżonkiem od pół wieku »
Tekst opublikowany 2006-12-19, opracowanie red.
W grudniu burmistrz miasta Bogusław Krasucki i kierownik USC Monika Kamińska gratulowali dwóm parom, które na średzkiej ziemi przeżyły w małżeństwie 50 lat.

Kobieta (bardziej) aktywna »
Tekst opublikowany 2006-12-18, opracowanie red.
Powiatowy Urząd Pracy w Środzie Śląskiej kończy realizację projektu "Kobieta Aktywna" wdrażanego od października ubiegłego roku w oparciu o fundusze unijne.

Więcej techniki w muzeum »
Tekst opublikowany 2006-12-18, opracowanie red.
Dzięki środkom z programu "Ochrona i promocja skarbu średzkiego" Muzeum Regionalne w naszym mieście wzbogaci się o specjalną salę telewizyjną.

Prawnik Radzi »
Tekst opublikowany 2006-12-15, opracowanie magazyn.php?rodzaj=9
Od kilku dni w naszym serwisie proponujemy Państwu nowy dział - porady prawnika Radosława Owczarkowskiego, chętnie odpowie na pytania internautów. Zapraszamy do pierwszych artykułów naszego nowego autora.

Niebawem SMS z urzędu »
Tekst opublikowany 2006-12-15, opracowanie red.
Trwają ostatnie prace nad uruchomieniem miejskiego systemu powiadamiania mieszkańców za pośrednictwem wiadomości SMS. Idea jest ciekawa, plany ambitne, my sprawdziliśmy ile pieniędzy miasto wyda na nowy system.

Ułatwić rozpoznanie terenu »
Tekst opublikowany 2006-12-14, opracowanie red.
Zakończyła się XIII sesja Dolnośląskiego Parlamentu Dzieci i Młodzieży, zorganizowana z inicjatywy Młodzieżowej Rada Powiatu Średzkiego. Głównym tematem średzkich obrad był problem uzależnień w szkołach Dolnego Śląska.

Zmiana na górze »
Tekst opublikowany 2006-12-14, opracowanie e-red.
Nie pomogła kiełbasa wyborcza (a biorąc pod uwagę zawód wójta Stanisława Krzyszczuka – obróbka i przetwarzanie mięsa nie są mu obce). Nie pomogło poparcie udzielone na łamach Gazety Jaworskiej przez powiatowe struktury PiS i PO.

Zdolni nieprofesjonalni »
Tekst opublikowany 2006-12-13, opracowanie red.
24 listopada zaprezentowano prace nagrodzone w konkursie dla plastyków - amatorów naszego miasta. Wystawę pokonkursową oglądać można w średzkim Domu Kultury. W serwisie prezentujemy dwie nagrodzone prace.

140 litrów rozpuszczalnika? »
Tekst opublikowany 2006-12-13, opracowanie red.
Właśnie taką wersję wydarzeń chciał wmówić policjantom zatrzymany w gminie Kostomłoty mężczyzna, który w bagażniku swojego samochodu przewoził 140 litrowych butelek wypełnionych "tajemniczą" cieczą.

Podatki lekko w górę »
Tekst opublikowany 2006-12-13, opracowanie red.
Na ostatniej sesji rady gminy Kostomłoty uchwalone zostały podatki oraz opłaty lokalne na 2007 rok. Większość z nich nieznacznie wzrosła w stosunku do stawek z 2006 roku.

Stan Wojenny - wspomnienia »
Tekst opublikowany 2006-12-13, opracowanie red.
25 lat temu wprowadzono w Polsce Stan Wojenny. Zapraszamy do dzielenia się swoimi wspomnieniami i opiniami na temat minionych wydarzeń. Zachęcamy do nadsyłania zdjęć z tego okresu.

Cięcie na wniosek »
Tekst opublikowany 2006-12-12, opracowanie KS
Jeden z czytelników serwisu nadesłał zdjęcia z wycinki kilku akacji. Prace wykonano 8 grudnia naprzeciw średzkiego ZUSu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby przed ekipą wykonującą pracę nie pojawił się tajemniczy prywatny samochód.

Aby jeździło się bezpieczniej »
Tekst opublikowany 2006-12-11, opracowanie red.
Trwa akcja średzkich policjantów związana z kontrolą stosowania pasów bezpieczeństwa przez kierowców naszego powiatu. Policjanci sprawdzać będą również warunki, w jakich przewozimy nasze pociechy.

Biblioteka ma nowe logo »
Tekst opublikowany 2006-12-11, opracowanie red.
Dwudziestu autorów nadesłało 26 projektów. Prawie wszystkie zobaczyć można na wystawie pokonkursowej, która wraz z wręczeniem nagród otwarta została 8 grudnia w Bibliotece Publicznej.

Wójt Grzegorczyn złożył ślubowanie »
Tekst opublikowany 2006-12-08, opracowanie red.
Druga powyborcza sesja Rady Gminy Miękinia odbyła się w ubiegły poniedziałek, 4 grudnia. Jednogłośnie radni podjęli uchwałę o przyjęciu rezygnacji Jana Mariana Grzegorczyna i odwołaniu go z pełnionej dotychczas funkcji sekretarza gminy.

Wizyta wiceministra sprawiedliwości »
Tekst opublikowany 2006-12-08, opracowanie e-red.
W czasie swojej wizyty na Dolnym Śląsku wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa odwiedziła także Środę Śląską.

Spotkaj się z autorami monografii »
Tekst opublikowany 2006-12-08, opracowanie red.
W poniedziałek, o godzinie 14.00 w Sali Rajców Muzeum odbędzie się spotkanie z autorami pierwszej pełnej powojennej monografii naszego miasta. W programie równiez zwiedzanie Muzeum.

Czytelnicy widzą »
Tekst opublikowany 2006-12-07, opracowanie red.
Niedouczony, czy nieświadomy? Po co parkować przy krawężniku, skoro można prawie na środku krzyżówki? - zdaje się pytań kierowca auta uwiecznionego przez jednego z naszych czytelników.

Widok o poranku... »
Tekst opublikowany 2006-12-06, opracowanie red.
Europo, witaj nam - chciałoby się powiedzieć z przekąsem. Taki oto widok serwuje nam ulica Białoskórniczej podczas jednego ze średzkich poranków.

Nie tylko PO i PiS? »
Tekst opublikowany 2006-12-06, opracowanie e-red.
- Zostawiam powiat w dobrej sytuacji – mówił były starosta Stanisław Wicha, podsumowując krótko minioną kadencję. Nowowybrana Rada Powiatu obradowała w Środzie Śl. po raz pierwszy 27 listopada. Tematem wiodącym był wybór prezydium Rady i Zarządu Powiatu.

Góra grosza »
Tekst opublikowany 2006-12-06, opracowanie AS
Po raz kolejny gimnazjum w Kostomłotach wzięło udział w ogólnokrajowej akcji „Góra Grosza”. Jej organizatorem jest Towarzystwo „Nasz Dom” pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

GOK prowadzi w lidze »
Tekst opublikowany 2006-12-06, opracowanie e-red.
Po raz kolejny szachiści występujący w barwach malczyckiego GOK-u dowodzą, że sportową chlubą gminy Malczyce są nie tylko kajakarze.

Cały arsenał broni »
Tekst opublikowany 2006-12-06, opracowanie red.
Wczoraj, 5 grudnia funkcjonariusze wrocławskiej i średzkiej policji zlikwidowali w mieszkaniu 23-letniego mieszkańca gminy Miękinia prawdziwy arsenał broni.

Fotoprzestroga »
Tekst opublikowany 2006-12-05, opracowanie galeria.php?id=73
Liczba pijanych kierowców wciąż szokuje. Co więcej, policja zatrzymuje również pijane kobiety, które decydują się na jazdę samochodem. W serwisie prezentujemy zdjęcia - ku przestrodze - w wypadków powodowanych właśnie przez nietrzeźwych.

Wpadli na gorącym uczynku »
Tekst opublikowany 2006-12-04, opracowanie red.
Policjanci ze Środy Śląskiej rozpracowali szajkę złodziei, któzy ukradli co najmniej 150 ton szyn kolejowe. Zatrzymano cztery osoby, które działały na szlaku kolejowym Malczyce - Marciszów.

Burmistrz będzie ślubował »
Tekst opublikowany 2006-12-04, opracowanie red.
W najbliższą środę, 6 grudnia, o godz. 15:30, w sali konferecyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej.

Pieniądze na partnerstwo »
Tekst opublikowany 2006-12-01, opracowanie red.
Gmina Środa Śląska kolejny raz otrzymała unijne pieniądze na działania związane z partnerstwem naszego miasta i niemieckiego Saterlandu.

Zapobiegając społecznemu wykluczeniu »
Tekst opublikowany 2006-11-30, opracowanie e-red.
Za prace wykonane w warsztacie uczestnicy otrzymują dniówkę. Za dzień nieobecności jej nie otrzymują. Każdy taki dzień należy usprawiedliwić. Tak, jak w życiu...

Będzie padać »
Tekst opublikowany 2006-11-30, opracowanie red.
Już dziś, o godzinie 18:30 zapraszamy do Domu Kultury, gdzie odbędzie się specjalny Wieczór Andrzejkowy. Zagra poetycki zespół "Deszcz".

Niepełnosprawni sportowcy w Środzie »
Tekst opublikowany 2006-11-29, opracowanie red.
Już w najbliższą niedzielę do Środy Śląskiej przyjadą znakomici niepełnosprawni sportowcy, którzy rywalizować będą m.in. w koszykówce, tenisie stołowym i podnoszeniu ciężarów.

Nie miał prawa, a jechał. »
Tekst opublikowany 2006-11-29, opracowanie red.
26 listopada w Wilkszynie policja zatrzymała 33-letniego kierowcę Fiata. Jak się okazało, mężczyzna ma aktualny zakaz prowadzenia pojazdów; co więcej, w chwili zatrzymania był kompletnie pijany.

Powtórne głosowanie w gminie Udanin »
Tekst opublikowany 2006-11-29, opracowanie red.
12 listopada mieszkańcy gminy wybrali Teresę Olkiewicz na jedną z radnych. Kandydatka ubiegała się również o stanowisko wójta, i tu też wybory wygrała. Jako, że obu stanowisk łączyć nie można, w gminie odbędą się wybory uzupełniające.

Sebastian Burdzy starostą »
Tekst opublikowany 2006-11-28, opracowanie red.
Dziś odbyła się pierwsza sesja nowej Rady Powiatu Średzkiego. Informujemy na gorąco: starostą wybrany został Sebastian Burdzy, wicestarostą Mariusz Wojewódka. Przewodniczącym Rady Powiatu został Zbigniew Biliński.

Odważny, uczciwy, zadbany... »
Tekst opublikowany 2006-11-28, opracowanie red.
Nie ma to jak solidny make-up bezpośrednio przed wyborczym pojedynkiem. Na zdjęciu w "wykonaniu" jednego z dwóch kandydatów na średzkiego burmistrza.

Klasa Okręgowa - podsumowanie jesieni »
Tekst opublikowany 2006-11-28, opracowanie pod
Podopieczni Zygmunta Peterka wygrali 12 listopada na własnym stadionie z ostatnią w tabeli drużyną Czarnych Jelcz-Laskowice 2:1. Wydział Gier DZPN zweryfikował jednak wynik tego spotkania przyznając walkower drużynie gości za grę nieuprawnionego zawodnika Polonii.

Logo dla BP - do czwartku »
Tekst opublikowany 2006-11-28, opracowanie red.
Jeszcze tylko do czwartku nadsyłać można prace na konkurs na logo Biblioteki Publicznej im. Henryka Worcella w Środzie Śl.

Pierwsze wyniki »
Tekst opublikowany 2006-11-26, opracowanie red.
Jan Grzegorczyn wygrał w drugiej turze wyborów na wójta gminy Miękinia. Niezależny kandydat zdobył 2632 głosów poparcia, pokonując Czesława Kaczmarka (1115 głosów). W serwisie prezentujemy również wyniki w gminie Udanin.

Koniec rundy w C klasie »
Tekst opublikowany 2006-11-24, opracowanie red.
Znamy już zweryfikowaną tabelę jesiennej rundy C-klasowych rozgrywek o mistrzostwo powiatu seniorów. Nie odbył się zaplanowany na 12 listopada zaległy mecz z 24 września, pomiędzy Pogonią Dębice, a Sokołem Godków.

Stokrotka, uzależnienia i młodzież »
Tekst opublikowany 2006-11-24, opracowanie e-red.
Na spotkaniu autorskim z pisarzem Janem Pawłem Krasnodębskim 13 listopada w średzkiej Bibliotece Publicznej gościli uczniowie klas II tutejszego Liceum Profilowanego.

Zatrzymano handlarza narkotyków »
Tekst opublikowany 2006-11-24, opracowanie red.
Około 2 gramów marihuany miał przy sobie, zatrzymany przez policję mieszkaniec Środy Śl. Jak ustalili policjanci, od stycznia do listopada br. sprzedał łącznie około sto pięćdziesiąt porcji zielska.

Trop prowadził do Brodna  »
Tekst opublikowany 2006-11-24, opracowanie artykul.php?id=115
Archeolodzy Grzegorz Borowski oraz Radosław Jarysz dokładnie obejrzeli wszystkie pradziejowe naczynia. Od razu można było zaprzeczyć przypuszczeniom, że pochodzą one z kradzieży bezpośrednio z naszego muzeum...

Pierwsze powyborcze emocje  »
Tekst opublikowany 2006-11-24, opracowanie e-red.
Pierwsze sesje nowych rad gmin i miejskiej odbyły się dzisiaj w Malczycach i Środzie Śl. Na jutro (sobota!) zaplanowano sesję Rady Gminy Udanin, a na poniedziałek Rady Gminy Miękinia i Rady Powiatu w Środzie Śl. Ta ostatnia wzbudza spore emocje już teraz.

O dziewięć punktów za mało »
Tekst opublikowany 2006-11-23, opracowanie e-red.
12 listopada wyborcy ponownie zadecydowali, kto będzie sprawować rządy w gminie Miękinia. Wszystko kiedyś musi się skończyć. Tym razem, wybory były zakończeniem trwającego długie lata panowania wójta Jerzego Wieczorka.

Amatorzy będą wystawiać »
Tekst opublikowany 2006-11-23, opracowanie red.
Dom Kultury serdecznie zaprasza na prezentacje prac plastyków nieprofesjonalnych średzkiego środowiska artystycznego, ktora odbędzie się już jutro, 24 listopada.

Pijani wciąż jeżdżą »
Tekst opublikowany 2006-11-23, opracowanie red.
Dwóch pijanych kierowców - rekordzistów zatrzymała w ostatnich dniach średzka policja. Poziomem alkoholu we krwi obaj dobijali do trzech promili. Gdzie podział się ich rozsądek - nie ujawniono.

Quo vadis powiecie średzki? »
Tekst opublikowany 2006-11-22, opracowanie e-red.
Wybory samorządowe szczęśliwie mamy za sobą. Teraz pozostaje jedynie czekać na ich skutki i oby nie były opłakane. Pod dużym znakiem zapytania stoi m.in. najbliższa przyszłość powiatu.

Klasa A - czekamy na marzec »
Tekst opublikowany 2006-11-22, opracowanie pod
Runda jesienna za nami. Teraz czeka nas przerwa w rozgrywkach aż do marca. W tabeli najwyżej z ekip naszego powiatu plasuje się Cosmos Juszczyn.

Sen kochającego psa  »
Tekst opublikowany 2006-11-22, opracowanie e-red.
Poetycki i walczący, zbuntowany i żartobliwy, niepozbawiony autoironii – takim, choć nie tylko, był Jacek Kaczmarski (1957-2004). Taki, choć nie tylko, został przypomniany w średzkim Domu Kultury.

Pijany aptekarz w Środzie »
Tekst opublikowany 2006-11-22, opracowanie red.
20 listopada około godziny 22.15 średzka policja odebrała informaję, że w jednej z aptek sprzedaż leków prowadzi farmaceuta, będący najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu.

Bez bramek w Środzie »
Tekst opublikowany 2006-11-21, opracowanie red.
W niedzielę, na stadionie przy ulicy 1-go Maja piłkarze średzkiej Polonii podejmowali sąsiada z tabeli - Piast Żmigród. Poziom spotkania pozostawiał sporo do życzenia.

Urzędowy SMS »
Tekst opublikowany 2006-11-21, opracowanie red.
Wszyscy, którzy chcą być informowani o poczynaniach naszego Urzędu Miasta przez komórkę, mogą rejestrować się w uruchomionym przez władze miasta systemie.

Co nam się nie podoba? »
Tekst opublikowany 2006-11-21, opracowanie plebiscyt.php?id=18
Czy na Placu Wolności bywa niebezpiecznie? Co z publicznymi toaletami w mieście? Czy przyzwyczailiśmy się już do średzkiego hejnału? Zapraszamy do głosowania i dyskusji!

Czytelnicy widzą - wypadek pod Środą »
Tekst opublikowany 2006-11-21, opracowanie red.
Otrzymaliśmy od jednego z czytelników zdjęcie wypadku, do jakiego doszło dziś parę minut po godzinie 13.00 na drodze między Srodą Śl. a Jastrzębcami.

Zobacz nagrodzone zdjęcia! »
Tekst opublikowany 2006-11-20, opracowanie galeria.php?id=87
Organizowany przez średzkie Starostwo Powiatowe coroczny konkurs fotograficzny ma już swoich zwycięzców. W serwisie prezentujemy wszystkie nagrodzone prace.

Znaleziono ciało turysty ze Środy Śl. »
Tekst opublikowany 2006-11-20, opracowanie red.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, pod koniec października pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego znaleźli ciało średzkiego turysty, który zaginął w czerwcu 2002 roku.

Będzie inwestycja? »
Tekst opublikowany 2006-11-17, opracowanie red.
Jest zainteresowanie działką, która wystawiona została na sprzedaż przez Urząd Miasta. Nad kupnem zastanawia się polsko – holenderska spółka z branży logistycznej.

Średzianie w Krakowie »
Tekst opublikowany 2006-11-17, opracowanie artykul.php?id=111
Pojawiły się ostatnio krytyczne uwagi na temat planowanych w przyszłym roku obchodów 250-lecia bitwy lutyńskiej, w której wyniku Śląsk przeszedł spod władania austriackiego pod władanie pruskie...

Taniec zmysłów w Środzie »
Tekst opublikowany 2006-11-17, opracowanie red.
Co zobaczymy w najbliższym czasie w średzkim kinie Kadr? Placówka przygotowała dla nas dwa filmy o miłości - romans i komedię. Seanse potrwają do końca listopada.

Mamy monografię! »
Tekst opublikowany 2006-11-16, opracowanie red.
Gdzie osiedlił się pierwszy średzianin? Dokąd kursowała Średzka Kolejka Lokalna? Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej rozpoczęła sprzedaż pierwszej powojennej monografii naszego miasta.

Kradną wino w mieście wina »
Tekst opublikowany 2006-11-16, opracowanie red.
10 listopada 24-letni mężczyzna, mieszkaniec naszego powiatu, pobił w Środzie Śląskiej 47-latka, któremu odebrał butelkę taniego wina (wartość ok 4zł). Policjanci złapali złodzieja, następnie zaś oddali wino poszkodowanemu.

Na relaks - Halama »
Tekst opublikowany 2006-11-15, opracowanie red.
Po wyborczej gorączce dobrze będzie zażyć nieco odświeżającego relaksu. Do Środy Śląskiej przyjeżdża jeden z bardziej znanych polskich komików - Grzegorz Halama.

Znamy Radę Powiatu »
Tekst opublikowany 2006-11-15, opracowanie red.
W naszym serwisie prezentujemy przedstawicieli Rady Powiatu Średzkiego, wybranych w ubiegłą niedzielę. Listę radnych przedstawiamy z podziałem na okręgi wyborcze.

Drugiej sześćdziesiątki nie będzie... »
Tekst opublikowany 2006-11-15, opracowanie red.
Nie brakowało uśmiechów, uścisków i łez wzruszenia. Te ostatnie wielu osobom towarzyszyły także w szkole. I tak być powinno, bo czy jest coś bardziej wzruszającego niż wejście w nieodwiedzane dawno szkolne mury...?

Radosna Niepodległość! »
Tekst opublikowany 2006-11-14, opracowanie LeV
Święto Niepodległości w gminie Udanin, uczczono uroczystą akademią w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie.

Zwycięstwo mimo kłopotów »
Tekst opublikowany 2006-11-14, opracowanie red.
W dniu wyborów, 12 listopada Polonia Środa Śląska rozgrywała swoje kolejne spotkanie w klasie okręgowej. Przeciwnikiem naszej drużyny byli piłkarze ostatniego w tabeli Jelcza Laskowice.

Po i... przed wyborami  »
Tekst opublikowany 2006-11-14, opracowanie red.
Jak już wiadomo wybory na burmistrza Środy Śląskiej wygrał kandydat Krasucki. Przegrana kandydata Rucińskiego nie jest jednak przegraną z kretesem.

Bogusław Krasucki w pierwszej turze »
Tekst opublikowany 2006-11-13, opracowanie red.
Mieszkańcy Środy Śląskiej ufają swemu dotychczasowemu burmistrzowi. Bogusław Krasucki, wede danych PKW, ponownie został burmistrzem miasta, zdobywając 60,45 procent głosów. Drugi z kandydatów - Adam Ruciński uzyskał 39,55 procent poparcia. Zapraszamy Państwa do dyskusji - już niebawem na naszych łamach podamy wyniki dla całego powiatu średzkiego.

U Misia na urodzinach. Tort w Dziale Dziecięcym  »
Tekst opublikowany 2006-11-13, opracowanie red.
Datę pierwszego wydania „Kubusia Puchatka” A.A. Milne’a (14 października 1928 r.), uznaje się za oficjalną datę urodzin sympatycznego Misia o Bardzo Małym Rozumku. Przyjęcie z okazji jego osiemdziesiątych urodzin odbyło się w Dziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Środzie Śl. 16 października.

Nowe działania Młodych »
Tekst opublikowany 2006-11-10, opracowanie Judyta Partyka
9 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się kolejna sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego. Sesja rozpoczęła się od zaprzysiężenia nowych radnych, którzy złożyli ślubowanie.

Ani mru mru, czyli cisza przedwyborcza »
Tekst opublikowany 2006-11-10, opracowanie e-red.
Wojna domowa, wojna na gesty, wojna na słowa, wojna pokoleń dwóch – tak było w piosence. Można także powiedzieć, za artystami Kaczmarskim, Łapińskim i Gintrowskim, "Wojna postu z karnawałem".

Konkurs zakończony »
Tekst opublikowany 2006-11-10, opracowanie e-red.
31 października upłynął termin nadsyłania zdjęć na VI powiatowy konkurs fotograficzny. Siedemdziesiąt dwie osoby zgłosiły grubo ponad trzysta pięćdziesiąt zdjęć.

Oddajmy niebezpieczny lek! »
Tekst opublikowany 2006-11-10, opracowanie red.
Wojewoda Krzysztof Grzelczyk prosi o niezwłoczne przekazanie informacji o posiadaniu wszystkich serii leku Corhydron 25, Corhydron 100, Corhydron 250 na numery alarmowe: 997, 998, 999, 112.

Zabity przez ciężarówki  »
Tekst opublikowany 2006-11-09, opracowanie e-red.
Mężczyzna szedł środkiem jednego z pasów autostrady A-4. Była godzina mniej więcej 20.40. Na około 114 km drogi, w okolicy Jarostowa został potrącony przez jadące w stronę Wrocławia ciężarowe volvo

Wybory 2006. Agitacja bez bielizny  »
Tekst opublikowany 2006-11-09, opracowanie e-red.
Na prośbę czytelników postanowiliśmy podjąć próbę zebrania choć części i przynajmniej częściowego usystematyzowania przedwyborczych rewelacji, jakimi dzielą się między sobą mieszkańcy powiatu. Ile w tym prawdy, trudno powiedzieć.

Nasza rozmowa. Badania warto prowadzić  »
Tekst opublikowany 2006-11-08, opracowanie e-red.
Trwają badania archeologiczne na ul. Śląskiej. Kilka lat temu, nieco dalej, właśnie na tej samej ulicy, podczas prac wykopaliskowych natrafiono na ślady osadnictwa datowane na wiek XII lub początki wieku XIII. O krótką rozmowę poprosiliśmy prof. dr hab. Jerzego Piekalskiego – dyrektora Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który w nich uczestniczył.

Skutki silnego wiatru. Środa lekko zawiana  »
Tekst opublikowany 2006-11-08, opracowanie e-red.
Uderzenie jesieni (czy, w niektórych przypadkach, atak zimy), jakie od kilku dni odczuwalne jest w rożnych rejonach kraju, nie ominęło także Środy Śl. U nas przeważały gwałtowne wiatry. Na szczęście nie były one tak groźne

Rentgenem po BIP-ie. Radni o sobie »
Tekst opublikowany 2006-11-08, opracowanie red.
Rada Miejska po raz ostatni w kadencji 2002-2006 obradowała 25 października. Jedni pożegnali ją z żalem, inni z westchnieniem ulgi. Wspominając "Radę Nieboszczkę" popatrzmy, co napisali o sobie średzcy radni w oświadczeniach majątkowych za rok 2005.

Poświęcenie w Ujeździe. Nowy patron szkoły  »
Tekst opublikowany 2006-11-07, opracowanie Violetta Leńska
W niedzielę, 15 października, gimnazjum w Ujeździe Górnym dołączyło do rodziny szkół imienia Jana Pawła II. Uroczystą mszę świętą w intencji społeczności szkolnej odprawił ks. biskup Ignacy Dec.

Debata przedwyborcza - zapraszamy! »
Tekst opublikowany 2006-11-07, opracowanie e-red.
Jak oceniają Państwo kończącą się kadencję rady miasta i powiatu? Jak oceniają Państwo działania burmistrza Środy Śląskiej? Zapraszamy do naszej przedwyborczej debaty, zachęcamy do dzielenia się swoimi opiniami i oczekiwaniami. Być może właśnie dyskusja pomoże niektórym z nas w podjęciu decyzji podczas wyborów 12 listopada. Zapraszamy na nasze forum - na tą stronę

Rocznicowy bieg bez względu na pogodę »
Tekst opublikowany 2006-11-06, opracowanie red.
Niezależnie od warunków atmosferycznych 10 listopada br. na stadionie miejskim w Środzie Śląskiej odbędzie się III Bieg Narodowy. Zawodnicy wystartują w w siedmiu kategoriach wiekowych, na dystansach od 600 m (najmłodsi) do 3000 m (mężczyźni w kat. open).

Imprezę zakończył na komendzie »
Tekst opublikowany 2006-11-06, opracowanie red.
Wczoraj w Środzie Śląskiej policjanci Komendy Powiatowej Policji zatrzymali pijanego 23-latka, który posiadał przy sobie dwie porcje amfetaminy. Zatrzymanego przewieziono do Izby Wytrzeźwień we Wrocławiu do dyspozycji KPP w Środzie Śląskiej. Postępowanie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej.

Słowo na sprzedaż »
Tekst opublikowany 2006-11-06, opracowanie e-red.
Zawiódł marketing gminny i album Środy Śląskiej na starych widokówkach nie trafił do rąk mieszkańców w czasie niedawnego święta wina, kiedy wiele osób szczerze chciało go kupić.

Środa w górę! »
Tekst opublikowany 2006-11-06, opracowanie red.
Po fatalnym występie we Wrocławiu (0:5 z Wulkanem) nasi piłkarze zrehabilitowali się na własnym stadionie, wygrywając 1:0 bardzo ważny mecz z Orłem Sadków. Gola na wagę trzech punktów strzelił tuż przed przerwą Mariusz Kargol.

Partnerska wizyta z Niemiec  »
Tekst opublikowany 2006-11-03, opracowanie e-red.
Publiczne Gimnazjum w Miękini od 14 lat współpracuje z młodzieżą z Schwarmstedt (FRN). We wrześniu tego roku miała miejsce kolejna wymiana uczniowska. Młodzi Niemcy przyjechali do Miękini, aby wspólnie z polską młodzieżą spędzić ciekawie czas.

Mini felieton przedwyborczy. Jeden dla wszystkich, wszyscy dla każdego  »
Tekst opublikowany 2006-11-03, opracowanie e-red.
O pierwszej przedwyborczej jaskółce zwiastującej początek kampanii plakatowej, pisaliśmy niedawno. Na wyborczej łące wyrósł ostatnio kolejny kwiatek. Tym razem z dwoma pączkami.

Pieniądze na 'pakowanie z głową' »
Tekst opublikowany 2006-11-02, opracowanie e-red.
Gmina Malczyce przystąpiła do realizacji projektu "Pakuj z głową", na co otrzymała 20 tysięcy zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W szkołach na terenie gminy będą prowadzone warsztaty ekologiczne.

Za rozbój do aresztu »
Tekst opublikowany 2006-11-02, opracowanie e-red.
Rozboju dokonali mieszkańcy Środy Śl. i Komornik. Wcześniej mężczyznę pobili i skopali...Wobec obu sprawców średzka Prokuratura Rejonowa zastosowała środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu.

Radny pisze »
Tekst opublikowany 2006-11-02, opracowanie red.
Na czerwcowej sesji Rady Powiatu złożyłem interpelację, w której zwracałem uwagę, że Komitety Powiatowe SLD i PSL faktycznie nie istnieją, a nieodpłatnie użytkują po 2 pomieszczenia w budynku należącym do starostwa powiatowego - pisze w liście do nas Witold Rutkowski.

Wieczór z poezją. Spotkanie z Leszkiem Rosenbeigerem  »
Tekst opublikowany 2006-10-31, opracowanie e-red.
Wieczór poetycki z twórczością średzianina Leszka Rosenbeigera, przeplataną z twórczością wokalno-instrumentalną Amatorskiego Zespołu "Odrzanie" z Malczyc, odbył się 18 października w średzkim Domu Kultury.

Mamy nadzieję na wiek XII/XIII  »
Tekst opublikowany 2006-10-31, opracowanie e-red.
Prowadzone są od ubiegłej środy. Mogą potrwać około dwóch, trzech tygodni. Badania archeologiczne na ul. Śląskiej, tuż przy jej zbiegu z pl. Wolności, prowadzi nasze Muzeum Regionalne. Prace są związane z budową w tym miejscu budynku mieszkalnego.

Wybory 2006. Nie głosować na oszustów  »
Tekst opublikowany 2006-10-31, opracowanie e-red.
"Dobrze rozumiemy się ze Stowarzyszeniem Razem dla Ziemi Średzkiej i tutejszą Platformą Obywatelską. Mamy do siebie zaufanie" - rozmawiamy z Mariuszem Wojewódką, przewodniczącym Zarządu Powiatowego Prawo i Sprawiedliwość w Środzie Śląskiej.

Upokorzenie we Wrocławiu »
Tekst opublikowany 2006-10-30, opracowanie red.
Nie tak miał wyglądać mecz średzkiej Polonii z liderem tabeli Wulkanem Wrocław. W czternastej kolejce ligi okręgowej nasi reprezentanci zaprezentowali we Wrocławiu odważny i otwarty futbol, taktyka ta nie przyniosła jednak nic więcej poza upokarzającą porażką.

Znacząca cisza »
Tekst opublikowany 2006-10-30, opracowanie e-red.
Przed kilku dniami czternastolatka powiesiła się, by nie wrócić do klasy, w której została upokorzona przez "kolegów" - zwyrodnialców. W związku z tragedią, minister edukacji Roman Giertych ogłosił piątek dniem żałoby w szkołach w całym kraju.

Kto wójtem, kto burmistrzem? »
Tekst opublikowany 2006-10-30, opracowanie e-red.
"Życie to nie je bajka. Życie to je bitwa", a wyborcza bitwa przed nami. I będzie to bardziej boks (oby nie wolna amerykanka), niż pojedynek na pistolety. Oprócz rad – miejskiej, gmin i powiatu – mieszkańcy wybiorą sobie wójtów i burmistrza.

Strożek za Maksymowicza »
Tekst opublikowany 2006-10-26, opracowanie pod
Prezes Cosmosu Juszczyn Dariusz Maciejewski po ostatnim remisie swojego zespołu z Multimetem Wrocław nie wytrzymał i podziękował za współpracę trenerowi Dariuszowi Maksymowiczowi.

Środa Śląska na starej widokówce »
Tekst opublikowany 2006-10-25, opracowanie red.
Przedstawiciele Klubu Kolekcjonera w Środzie Śląskiej oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej dopięli swego - od niedawna w miejskiej bibliotece publicznej można nabyć album zawierający ok 150 reprodukcji starych średzkich widokówek.

Rozmawiamy z kandydatami. Coraz lepiej, szybciej, teraz i w przyszłości »
Tekst opublikowany 2006-10-25, opracowanie red.
Ludzie, którzy tu mieszkają są pogodni, życzliwi i otwarci na nowe wyzwania. Między innymi dlatego właśnie ten region wybrałem do realizacji swoich aspiracji zawodowych i chętny jestem jeszcze bardziej zaangażować się w sprawy powiatu. - mówi Krzysztof Działa, ubiegający się o mandat radnego w powiecie średzkim (lista nr 4).

Za nami recital Elżbiety Adamiak »
Tekst opublikowany 2006-10-24, opracowanie e-red.
Mistrzyni nastroju Elżbieta Adamiak wystąpiła na scenie Domu Kultury w Środzie Śl. w ubiegły piątek, 20 bm. Przed recitalem, w ramach inauguracji roku kulturalnego 2006/2007 wręczono podziękowania osobom pracującym na rzecz kultury w roku kulturalnym minionym.

Będą nowe witraże »
Tekst opublikowany 2006-10-24, opracowanie red.
W sobotę 21 października pracownicy konsorcjum 'Stolwit' z Poznania rozpoczęli demontaż witraży w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Środzie Śląskiej. Odnowione witraże wraz z nowymi oknami zostaną zamontowane jeszcze w tym roku.

Niemcy już mają »
Tekst opublikowany 2006-10-24, opracowanie red.
Jak widać na załączonym zdjęciu - w Niemczech jest już ulica naszego starego - nowego wice-premiera. Może więc my również nie powinniśmy się wstydzić? Zapraszamy Państwa do naszych galerii z humorem, zachęcamy do nadsyłania własnych zdjęć. Więcej fotografii w galerii - na tej stronie

Przedwyborcza układanka. Porównaj i dopasuj  »
Tekst opublikowany 2006-10-23, opracowanie e-red.
Wprawdzie chłopcy i dziewczęta z plakatów, uśmiechają się do nas jeszcze niezbyt szeroko, jednak przedwyborczy ruch w mrowisku jest już zauważalny. Przedstawiamy dzisiaj przedwyborcze ABC – parę wskazówek zarówno dla obecnych jak i przyszłych samorządowców, odnośnie tricków mogących pomóc w zdobyciu upragnionego mandatu, czy też jego prolongacie.

Optyczna przewaga nie pomaga »
Tekst opublikowany 2006-10-23, opracowanie red.
W trzynastej kolejce okręgówki Polonia Środa Śląska zremisowała na własnym stadionie z Dąbem Dobroszyce 0:0. Mecz był wyrównany, nasi posiadali tzw. optyczną przewagę, jednak to goście stworzyli sobie dwie doskonałe sutuacje do strzelenia bramki. Świetnie w naszej bramce spisywał się Paukszt.

Średzkie ulice i place - Marii Skłodowskiej-Curie »
Tekst opublikowany 2006-10-21, opracowanie e-red.
Czasem pisze się o niej Skłodowska-Curie, czasem Curie-Skłodowska. Zdecydowanie poprawniejsza wydaje się wersja pierwsza (zgodna z chronologią "zdobywania" nazwisk). W Środzie Śl. przyznano jej ulicę w południowo-wschodniej części miasta, między ulicami Flamandzką, a Rakoszycką. Zapraszamy do naszego magazynu

VI zawody pożarnicze w Malczycach  »
Tekst opublikowany 2006-10-20, opracowanie e-red.
Aura, jak na jesień przystało, okazała się kapryśna. Nie kaprysili natomiast licznie przybyli do Malczyc druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z pięciu gmin powiatu średzkiego.

Zjednoczeni Łowięcice powalczą o awans  »
Tekst opublikowany 2006-10-20, opracowanie pod
W ubiegłym sezonie Zjednoczeni Łowęcice uplasowali się na drugiej pozycji w swojej grupie B klasy, ustępując tylko ekipie Porcelany Ciechów. Przed nowymi rozgrywkami miejscowi działacze z prezesem Bogdanem Zygadło na czele, wyznaczyli sobie za cel awans do wyższej klasy.

Rada boi się Rucińskiego?  »
Tekst opublikowany 2006-10-20, opracowanie e-red.
Prawdopodobnie po raz ostatni w kończącej się kadencji na sesji Rady Miejskiej w Środzie Śl. pojawił się temat zmian w składzie komisji rewizyjnej. Obecnie tworzą ją wyłącznie członkowie większościowego, proburmistrzowskiego klubu radnych Nasza Gmina.

Konkurs fotograficzny. Poszukiwane zdjęcia dziennikarskie  »
Tekst opublikowany 2006-10-19, opracowanie e-red.
'Obrazy codzienne i nie' - to tytuł szóstej już edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Środzie Śl. Konkurs adresowany do wszystkich fotografów amatorów potrwa jeszcze do końca miesiąca.

Koszykówka na wózkach  »
Tekst opublikowany 2006-10-19, opracowanie e-red.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Środzie Śl. zaprasza na pierwszą kolejkę rozgrywek Polskiej Ligi Koszykówki na Wózkach. Dwudniowa impreza w Hali Sportowej przy SP3 na ul. Górnej 1/6 rozpocznie się już w najbliższą sobotę (21 bm.) o godz. 18:00. Będzie kontynuowana w niedzielę od godz. 10.00. Wstęp wolny.

Astronauta jednak w Środzie? »
Tekst opublikowany 2006-10-19, opracowanie red.
Jon McBride przed 22 laty spędził w kosmosie ponad osiem dni. Był pilotem pamiętnego promu Challenger, który dwa lata później uległ katastrofie tuż po starcie. Gdy skończył karierę w NASA, stał się biznesmenem, a kilka tygodni temu trafił do Środy Śląskiej. W pobliskim Juszczynie chce wybudować pierwszą w Europie fabrykę produkująca asfalt ze zużytych opon.

Czas jubileuszy. Warto było się pomęczyć »
Tekst opublikowany 2006-10-18, opracowanie e-red.
W bieżącym roku mijają okrągłe rocznice ważne dla naszego środowiska, a związane z działalnością najstarszych w powiecie szkół. Niedawno swoje rocznice obchodziły szkoły w Szczepanowie i Lutyni. Za nami czterdziestolecie tutejszego Liceum Ekonomicznego im. II Armii Wojska Polskiego oraz 60-lecie utworzenia w Środzie Śl. Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. O rozmowę poprosiliśmy dyrektorów Liceów Ogólnokształcącego i Ekonomicznego, Marię i Jerzego Bystrzanowskich.

Poszukiwania bez rezultatu. Pediatra potrzebny od zaraz  »
Tekst opublikowany 2006-10-18, opracowanie e-red.
Od kilku miesięcy, na terenie gminy Miękinia, gdzie działają cztery ośrodki zdrowia, nieobsadzone pozostaje stanowisko lekarza pediatry. - Sprawa jest mi bardzo dobrze znana – mówi wójt Miękini Jerzy Wieczorek – Wszystko rozbija się o finanse.

Podpatrzone. A jednak można »
Tekst opublikowany 2006-10-18, opracowanie e-red.
O znaku drogowym 'dla tych z zezem pionowym' na jednej z ulic Środy Śl pisaliśmy jakiś czas temu. Minęło około sześć tygodni, w czasie których konstrukcja ośmieszała organy odpowiedzialne za oznakowanie miasta (nie licząc miesięcy przed publikacją zdjęcia).

Jeden z 24 i ze 108. Powiat średzki wyróżniony »
Tekst opublikowany 2006-10-17, opracowanie e-red.
Za udział w konkursie na jednostki samorządu terytorialnego otwarte na fundusze strukturalne, w całym kraju wyróżniono tych jednostek 108. Wśród nich, jako jeden z dwudziestu czterech na Dolnym Śląsku, znalazł się także powiat średzki.

Śmierć na drodze. Ten, co tak tańczył...  »
Tekst opublikowany 2006-10-17, opracowanie e-red.
Schemat zdarzenia był typowy. Godziny wieczorne, piesi na drodze, mijająca ich ciężarówka, potrącenie, śmierć...Do tragedii doszło na drodze Wilczkowie 2 października we wczesnych godzinach wieczornych.

Śladem wniosków. Nie przejadam, a pomnażam...  »
Tekst opublikowany 2006-10-16, opracowanie e-red.
O przedłożenie jej dwunastomiesięcznego rachunku zysków i strat miękińskiego Zakładu Usług Komunalnych za 2005 r., oraz kopii dokumentów składanych do Sądu Gospodarczego za ten okres rozrachunkowy, wnioskowała swego czasu Komisja Rozwoju.

Urodziny Kopernika »
Tekst opublikowany 2006-10-16, opracowanie e-red.
Chór parafialny z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczął w minioną sobotę (14 bm.) obchody sześćdziesiątej rocznicy istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śląskiej.

Rada na mury! Rekonstrukcja w ramach ZPORR  »
Tekst opublikowany 2006-10-16, opracowanie e-red.
Rada Miejska w Środzie Śl. podjęła uchwałę o przystąpieniu do współfinansowania rekonstrukcji murów obronnych. Inwestycja ma dotyczyć odcinka fortyfikacji miejskich między ul. Kolejową, a Kilińskiego.

Z piłkarskich boisk »
Tekst opublikowany 2006-10-16, opracowanie red.
W świetnej dyspozycji znajduje się obecnie drużyna Polonii Środa Śląska. Podopieczni Zygmunta Peterka wygrali kolejny mecz na wyjeździe - tym razem z drugą drużyną Pogonii Oleśnica. Gorzej spisały się pozostałe zespoły z naszego regionu - wygrała jedynie Odra Malczyce, zgodnie przegrały zaś Cosmos Juszczyn i MKS Kostomłoty.

Szansa na rozwój dla mikro i małych przedsiębiorców  »
Tekst opublikowany 2006-10-13, opracowanie e-red.
Dzięki podpisaniu umowy z Polską Fundacją Przedsiębiorczości, możliwe stało się utworzenie w Środzie Śl. Punktu Obsługi Subregionalnego Funduszu Pożyczkowego 'Dolny Śląsk'.

Krajobraz po bitwie. Będzie kara finansowa? »
Tekst opublikowany 2006-10-13, opracowanie (pod)
W minioną niedzielę podczas spotkania pomiędzy średzką Polonią a MKP Wołów doszło do chuligańskich wywołanych przez kilkunastoosobową grupkę przybyszy z Wołowa. Za niedopilnowanie porządku i bezpieczeństwa nasz klub może ponieść karę.

Konkurs na logo Biblioteki Publicznej »
Tekst opublikowany 2006-10-13, opracowanie e-red.
Do mieszkańców naszego powiatu, a szczególnie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, adresowany jest konkurs na logo Biblioteki Publicznej im. Henryka Worcella w Środzie Śl.

Zaśpiewa gwiazda polskiej piosenki poetyckiej  »
Tekst opublikowany 2006-10-12, opracowanie e-red.
- Rzeczywiście, tak jak księżyc, ludzie znają mnie tylko z jednej, jesiennej strony – te słowa zna każdy, komu bliska jest sztuka przez duże „t”. Śpiewająca je Elżbieta Adamiak, specjalistka od nastroju, wystąpi na scenie Domu Kultury w Środzie Śl. w piątek 20 października.

Wybory 2006. Ostatni dzwonek dla kandydatów »
Tekst opublikowany 2006-10-12, opracowanie e-red.
Gminna Komisja Wyborcza w Miękini informuje, że jeszcze do jutra (13 października) przyjmuje zgłoszenia kandydatów na radnych do Rady Gminy Miękinia.

Kobieta – puch marny? 3 x P »
Tekst opublikowany 2006-10-12, opracowanie e-red.
Popiła, pojechała, przywaliła. Tak w skrócie można przedstawić przebieg zdarzeń z 23 września. Mieszkanka Środy Śl. (lat 23) znajdując się w stanie wskazującym na spożycie przemieszczała się na rowerze ulicą Świdnicką.

Remonty w regionie - raport »
Tekst opublikowany 2006-10-12, opracowanie red.
Jak oceniają Państwo stan remontów dróg w naszym mieście i regionie? Przedstawiamy listę aktualnych i planowanych prac, o których mówi kierownik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego - Jarosław Senator. Zapraszamy do dyskusji.

Terroryści pod Wilczkowem »
Tekst opublikowany 2006-10-11, opracowanie e-red.
Trzej nieznani sprawcy 28 września przystawiając do szyi maczetę i grożąc pozbawieniem życia sterroryzowali mieszkańca gminy Jaworzyna Śląska. Sprawcy wywieźli swoją ofiarę do lasu w okolicach Wilczkowa (gm. Malczyce), gdzie ze związanymi kablem rękami pozostawili.

Straż Pożarna zaprasza »
Tekst opublikowany 2006-10-11, opracowanie e-red.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śl. informuje, że na chętnych do służby w Komendzie Powiatowej PSP czekają dwa miejsca na stanowisku starszego ratownika kierowcy. Szczegółowych informacji o wymaganiach wobec kandydatów udzielają pracownicy sekcji organizacyjno-kadrowej, pod numerem telefonu: (0-71) 317-22-12, w. 35.

To miasto pokochałem . Uhonorowano Mieczysława Rutynę  »
Tekst opublikowany 2006-10-11, opracowanie e-red.
Po skończeniu studiów rolniczych we Wrocławiu dostałem nakaz pracy. Do wyboru miałem kilka opcji. Z Wrocławiem byłem bardzo silnie związany przez sport, a że Środa Śl. była blisko wybrałem właśnie ją i dopóki będę żył, to będę się cieszył z tej decyzji...

Strefa przyciąga. Pierwszy zagraniczny inwestor »
Tekst opublikowany 2006-10-11, opracowanie AS
Jest już pierwszy inwestor w strefie gospodarczej w Kostomłotach.– Do czasu notarialnej finalizacji umowy nie mogę jeszcze ujawnić jego nazwy i profilu – powiedział wójt Aleksander Bąk.

Imię dla szkoły w Ujeździe Górnym »
Tekst opublikowany 2006-10-10, opracowanie e-red.
W niedzielę 15 października Gimnazjum w Ujeździe Górnym (gm. Udanin) otrzyma imię Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 12.00. O godz. 14.00 w szkole ks. biskup Ignacy Dec dokona odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy.

Ilustrator Salvador Dali »
Tekst opublikowany 2006-10-10, opracowanie red.
Od piątku w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej oglądać możemy rysunki i grafiki Salvadora Dali. To jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w naszym mieście, dla Muzeum zaś najbardziej spektakularne przedsięwzięcie od czasu wystawy barokowych prac Michaela Wilmanna w 2000 r.

Czy sport młodzieżowy ma przyszłość? »
Tekst opublikowany 2006-10-10, opracowanie red.
Otrzymaliśmy list od Rafaela Gadzały, prezesa Klubu Pagel Komorniki. "Jako osoba prowadząca jeden z trzech klubów A-klasy juniorów starszych z terenu gminy Środa Śląska mogę stwierdzić, że doświadczam trwającej już od blisko 4 lat swoistej niechęci władz samorządowych i instytucji sportowych..."

Mini felieton przedwyborczy. Oszczędny, ale gospodarny  »
Tekst opublikowany 2006-10-09, opracowanie R.T.
Podczas gdy jedni (kolejny dzień z rzędu) szykowali szanowne zadki do wystawienia ich wszystkim chcącym cmoknąć – w ramach nieustających podziękowań za osiągnięcia mijającej kadencji – inni nie tracąc czasu ruszyli na mury.

Podpatrzone. Prawo wyboru  »
Tekst opublikowany 2006-10-09, opracowanie e-red.
"Zabytkowe" ławki, ustawione w centrum miasta może są ładne i wygodne. Często jednak górę biorą: siła tradycji i przyzwyczajenie. Na murku jakby bardziej swojsko i nie po pańsku.

Jesteśmy na pocztówkach »
Tekst opublikowany 2006-10-09, opracowanie red.
Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej, wspólnie z firmą Grafit przygotowało osiem nowych widokówek promujących nasz powiat. Na pocztówkach znalazły się m.in. zdjęcia, które wygrały w organizowanym corocznie przez starostwo konkursie fotograficznym.

Chuligani na średzkim stadionie »
Tekst opublikowany 2006-10-09, opracowanie red.
Remisem 1:1 zakończył się wczorajszy mecz średzkiej Polonii z MKP Wołów. Nie wynik jednak jest tym razem najważniejszy - w 80 minucie spotkania na murawę naszego stadionu wtargnęli "kibice" z Wołowa, zmuszając sędziego do wcześniejszego zakończenia spotkania. Jak się niestety okazuje - nawet mecze popularnej "okręgówki" mogą być niebezpieczne. Po 11 kolejkach Polonia Środa Śl. zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli.

Jak zarabia nasza władza? »
Tekst opublikowany 2006-10-06, opracowanie st.ef.
Największe dochody – niecałe 136 tys. zł – na szczycie lokalnego świecznika osiągnął w roku ubiegłym burmistrz Środy Śl. Bogusław Krasucki. W roku 2004 zarobił na samorządowej posadzie 142.617,95 zł brutto, co w skali miesięcznej daje prawie 12 tys. zł. Wójt Kryszczuk zarobił w jeden rok 121 tys. zł.

Geniusz w muzeum »
Tekst opublikowany 2006-10-06, opracowanie Grzegorz Borkowski
Dzieła Salvadora Dali, jednego z najpopularniejszych twórców XX w., są już w Środzie Śląskiej. We wtorkowe popołudnie specjalnym konwojem przywieziono do Muzeum Regionalnego pond 200 jego prac.

Oceniliśmy radnych miasta »
Tekst opublikowany 2006-10-06, opracowanie red.
Wybory tuż-tuż, w naszym serwisie chcemy podsumować nasz otwarty plebiscyt - zabawę na najlepszego radnego miejskiego kończącej się kadencji. Przypomnijmy - można było oddawać i odejmować punkty, ostatecznie jednak żaden z samorządowców nie zdobył dodatniej liczby punktów.

Jubileusz Kopernika coraz bliżej  »
Tekst opublikowany 2006-10-05, opracowanie e-red.
14 października średzkie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, wchodzące obecnie w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, obchodzić będzie sześćdziesiątą rocznicę istnienia.

IBM szuka pracowników »
Tekst opublikowany 2006-10-05, opracowanie red.
Rozpoczęła się rekrutacja pracowników spółki Industrial Brushes Manufacturers, która kończy właśnie prace nad swoją inwestycją w Komornikach pod Środą Śląską. Firma produkować będzie wszelkiego rodzaju szczotki przemysłowe, które wykorzystywane są najczęściej w przedsiębiorstwach komunalnych, zajmujących się czyszczeniem przestrzeni publicznych (ulice, place, budynki, hale itp).

Internetowa wystawa starej Środy »
Tekst opublikowany 2006-10-05, opracowanie red.
Zapraszamy do naszych galerii, gdzie umieściliśmy blisko sto historycznych zdjęć naszego miasta. Jeśli posiadają Państwo w swych zbiorach podobne fotografie - prosimy o ich nadesłanie, w ten sposób będziemy mogli wspólnie stworzyć wartościowe archiwum naszego regionu. Zapraszamy również do komentowania zdjęć, jak również do dzielenia się swoimi wspomnieniami, spostrzeżeniami i uwagami. Galeria znajduje się na tej stronie

Kronika ulic średzkich - ul. Różana »
Tekst opublikowany 2006-10-04, opracowanie e-red.
Ul. Różana – lewa boczna ul. Słonecznej. Nie jest nią jednak możliwy dojazd do biegnącej równolegle ze Słoneczną ul. Wrocławskiej – kończy się ślepo. Jest bardzo krótka, a dzięki swojemu kształtowi równie dobrze mogłaby się nazywać Plac Różany.

Wczesnopiastowska nekropolia w Osieku »
Tekst opublikowany 2006-10-04, opracowanie e-red.
Odkrycie w jednym z grobów kamienia w okolicach jamy ustnej pochowanego, przemawiać może za stosowaniem zabiegów antywampirycznych. Minęło już ponad 30 lat, od kiedy to w roku 1974 ówczesny Wojewódzki Ośrodek Archeologiczno-Konserwatorski we Wrocławiu przeprowadził badania archeologiczne na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Osieku (gm. Kostomłoty). Zapraszamy do naszego Archeo - Expressu

Zatrzymany na gorącym. Jeden ukradł, drugi nie zdążył  »
Tekst opublikowany 2006-10-04, opracowanie e-red.
Czternaście lat to średnia wieku złodziejskiej mini-grupy, która pod koneiec września usiłowała włamać się do sklepu motoryzacyjnego w Środzie Śl. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, klucz do sklepu miał ukraść dziesięciolatek mieszkający w jednej z podśredzkich miejscowości

Święto Wina - kolejne zdjęcia »
Tekst opublikowany 2006-10-04, opracowanie red.
Od zakończenia winnej imprezy minęło już trochę czasu, nasz portal wciąż jednak otrzymuje fotograficzne wspomnienia z tego wydarzenia. Zapraszamy Państwa do naszej galerii, jak również do fotograficznego i filmowego dokumentowania życia naszego miasta i regionu.

Spotkanie absolwentów. Gratulacje od władz powiatu  »
Tekst opublikowany 2006-10-03, opracowanie e-red.
Absolwenci średzkich szkół średnich, podobnie jak w latach ubiegłych, spotkali się z władzami powiatu. Spotkanie odbyło się 22 września w domu gościnnym Duet. Rozpoczęto je uhonorowaniem najlepszych tegorocznych absolwentów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespołu Szkół Rolniczych i Liceum Profilowanego w Środzie Śl.

W Środzie lepsze siatkarki z Białorusi »
Tekst opublikowany 2006-10-03, opracowanie red.
26 września odbyły się w naszym mieście spotkania siatkarskie drużyn seniorek i kadetek Gwardii Wrocław i Atlanty Baranowicze (mistrz Białorusi). Niestety zarówno pierwsza drużyna, jak i młode zawodniczki Gwardii przegrały swoje spotkania (oba zakończyły się porażką 1:3).

Podwójna głupota »
Tekst opublikowany 2006-10-03, opracowanie red.
Zatrzymany 28 września w Środzie Śląskiej mężczyzna - kierowca Forda - nie miał przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do jazdy samochodem, mógł się jednak 'pochwalić' prawie trzema promilami alkoholu we krwi.

Pierwsze dziecko Klubu Kolekcjonera. Przewodnik po starej Środzie »
Tekst opublikowany 2006-10-02, opracowanie e-red.
Autorem tekstu pocztówkowego mini-albumu jest kustosz Muzeum Regionalnego w Środzie Śl. Zbigniew Aleksy. Dzięki niemu do rąk czytelników trafia swego rodzaju przewodnik po starej Środzie...

Nietypowa paczka. Zupełnie 'nowy' mercedes  »
Tekst opublikowany 2006-10-02, opracowanie e-red.
Nietypową - zarówno pod względem gabarytów jak i zawartości - przesyłkę otrzymała niedawno Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śl. Niebieski mercedes dotarł z RFN.

Z sesji MRP. Po wyborze i przed wyborami  »
Tekst opublikowany 2006-10-02, opracowanie e-red.
14 września obradowała Młodzieżowa Rada Powiatu. Najwięcej miejsca poświęcono ustaleniu planu pracy na najbliższe miesiące. Dokonano wyboru nowego przewodniczącego, powierzając funkcję ustępującego Kamila Trawki Judycie Partyka.

Tenisowa extraklasa »
Tekst opublikowany 2006-10-02, opracowanie e-red.
Średzki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz LKS Odra Röben Głoska, zapraszają na mecz Ekstraklasy Tenisa Stołowego pomiędzy drużynami LKS Odra Röben Głoska – MKS-TS Ostrzeszów. Rozgrywki odbędą się w najbliższą środę (4 października) w hali sportowej przy SP3 w Środzie Śl. na ul. Górnej. Początek, godz. 19.00.

Na wyjazdach idzie im lepiej »
Tekst opublikowany 2006-10-02, opracowanie red.
Jak się okazuje potyczki na własnym boisku są dla piłkarzy średzkiej Polonii zadaniem trudniejszym niż mecze wyjazdowe. W spotkaniu 10 kolejki klasy okręgowej nasz zespół pokonał w Siechnicach tamtejszego Energetyka 2:1. Przypomnijmy, że w poprzednim wyjazdowym spotkaniu nasi reprezentanci wygrali z Foto-Higieną Oława 1:0, natomiast w Środzie Śląskiej ostatnie zwycięstwo Polonia odniosła 30 sierpnia (3:0 z Wiwą Goszcz). Aktualna tabela klasy okręgowej znajduje się w naszym serwisie - na tej stronie

Kto jest najskuteczniejszym samorządowcem powiatu średzkiego? »
Tekst opublikowany 2006-10-02, opracowanie red.
Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe, uruchomiliśmy dla Państwa internetowy katalog wyborczy, do którego zapraszamy. Znajdą tam Państwo zarówno sylwetki, jak i plebiscyty dotyczące gmin powiatu średzkiego. Tymczasem chcemy podsumować naszą internetową zabawę - plebiscyt na najlepszego samorządowca powiatu w kończącej się kadencji. Zapraszamy do zapoznania się i komentowania wyników.

Kto powinien zostać nowym burmistrzem Środy Śląskiej? »
Tekst opublikowany 2006-10-02, opracowanie red.
Zakończyliśmy głosowanie w naszym plebiscycie na najlepszego kandydata na burmistrza Środy Śląskiej. Plebiscyt wzbudzał Państwa emocje i komentarze, zapraszamy do poznania i ocenienia jego wyników. Zapraszamy również na strony naszego katalogu wyborczego (www.sroda.wfp.pl/wybory)

Nakazy, zakazy, obowiązki. Radni w sprawie alkoholu »
Tekst opublikowany 2006-09-27, opracowanie e-red.
Uchwałę dotyczącą zasad sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie gminy podjęła Rada Gminy podczas jednej z ostatnich sesji. Dokument ustala m.in. liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży jak i poza nim.

Bezpieczna droga do szkoły 2006 »
Tekst opublikowany 2006-09-27, opracowanie e-red.
W Piotrowicach odbył się festyn z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także policjanci. W ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły 2006" funkcjonariusze przeprowadzili krótkie prelekcje adresowane do dzieci, rodziców i opiekunów.

W drodze do i ze szkoły. Sześć lat to za mało  »
Tekst opublikowany 2006-09-27, opracowanie e-red.
W związku z wchodzącymi w życie zmianami w Karcie Nauczyciela, od 1 września ponad 14,5 tysiąca nauczycieli zarabia o 200-300 zł mniej. Są to głównie nauczyciele klas najmłodszych oraz wychowania przedszkolnego, którzy zamiast wyższych studiów ukończyli np. Studium Nauczycielskie.

Pijackie szczęście. Spod maszyny na izbę  »
Tekst opublikowany 2006-09-27, opracowanie e-red.
Po raz kolejny tzw. pijackie szczęście, dopisało nietrzeźwej osobie. Tym razem w Udaninie. Prawie dwa promile alkoholu stwierdzono u mieszkańca Udanina (lat 50), który na początku września około godz. 23.00 zasiadł "za sterami" koparki.

Po maluchu i w malucha. Tym razem nie zabili  »
Tekst opublikowany 2006-09-26, opracowanie e-red.
Kiedyś straszono bandziorami, porywaczami dzieci itp. jeżdżącymi czarną wołgą. Czy teraz jesteśmy świadkami powstawaniu owego motoryzacyjnego symbolu? Oboje kierowali będąc w stanie nietrzeźwości. Oboje zatrzymała policja. On – osiemnastoletni mieszkaniec Rakoszyc (gm. Środa Śl.) – miał 1,16, ona – ponad dwa razy starsza mieszkanka Zaboru Wielkiego (gm. Miękinia) – 1,75 promila.

Winne reminiscencje »
Tekst opublikowany 2006-09-26, opracowanie red.
Czy wspominają Państwo jeszcze średzkie Święto Wina? W serwisie publikujemy zdjęcia, jakie nadesłał nam jeden z czytelników. Zachęcamy do dzielenia się fotografiami i wspomnieniami - wszystkie z chęcią opublikujemy. Tymczasem zapraszamy na strony naszych galerii.

Przed wystawą Salvadora. Przygotowania w toku  »
Tekst opublikowany 2006-09-26, opracowanie e-red.
Rozpocznie się już w październiku i potrwa do lutego przyszłego roku – wystawa twórczości Salvadora Dali w średzkim Muzeum Regionalnym. Ranga przedsięwzięcia jest duża. Dużo pracy mają nasi muzealnicy.

Mistrzynie Białorusi zagrają w Środzie »
Tekst opublikowany 2006-09-25, opracowanie e-red.
Ośrodek Sportu i Rekreacji W Środzie Śl. zaprasza na międzynarodowe Święto Piłki Siatkowej Kobiet. Już jutro, wtorek 26 bm., amatorzy kobiecej siatkówki będą mogli obejrzeć dwa międzynarodowe mecze w sali sportowej przy SP3 na ul. Górnej w Środzie Śl. O godz. 11:00 rozpocznie się mecz kadetek Atlant Baranowicze (Białoruś) – KS Impel Gwardia Wrocław (Polska). Na godz. 16.00 zaplanowano spotkanie mistrzyń Białorusi seniorek ATLANT Baranowicze z KS GWARDIA Wrocław. Wstęp wolny.

Zapobiec roszczeniom odszkodowawczym. Należy podjąć działania »
Tekst opublikowany 2006-09-25, opracowanie e-red.
- Mając na uwadze długotrwałe opady deszczu, jakie miały miejsce na początku sierpnia, proszę o zapoznanie się ze stwierdzonymi zagrożeniami oraz zakresem prac niezbędnych do ich ograniczenia w przyszłości...

Polska i francuska młodzież zwiedziła Mazury. Aktywna integracja »
Tekst opublikowany 2006-09-25, opracowanie AS
Od 10 do 24 lipca trwał obóz wędrowny, w którym wzięła udział 17-osobowa grupa młodzieży z gminy Kostomłoty i francuskiej gminy Sierentz. Akcja letnia odbyła się w ramach partnerstwa obu gmin.

Nietrzeźwy i wulgarny  »
Tekst opublikowany 2006-09-22, opracowanie e-red.
Słownego znieważenia policjantów wykonujących czynności służbowe dopuścił się mieszkaniec Szymanowa. Na początku września mężczyzna zatrzymany został do rutynowej kontroli drogowej.

Bezpieczeństwo na drogach. Więcej patroli rajdujących  »
Tekst opublikowany 2006-09-22, opracowanie e-red.
Nasz powiat do najbezpieczniejszych nie należy. Tylko w pierwszym półroczu tego roku, w dwudziestu jeden wypadkach zginęło tu dziewięć osób, a rannych zostało trzydzieści jeden...

3,5 km kanalizacji. Inwestycja zakończona »
Tekst opublikowany 2006-09-21, opracowanie e-red.
W Malczycach zakończono budowę kanalizacji sanitarnej w ramach ZPORR. Dzięki wybudowaniu 3501 mb sieci kanalizacji sanitarnej, w chwili obecnej miejscowość jest skanalizowana w siedemdziesięciu procentach.

Policja ostrzega. Telefoniczne pułapki »
Tekst opublikowany 2006-09-21, opracowanie e-red.
Dziewięćdziesiąt dziewięć procent ludzi wpuszcza taką osobę do domu i pozwala zadzwonić. Później przychodzi rachunek telefoniczny na przykład na równowartość dziesięciu tysięcy USD...

Czytelnicy widzą: wodowanie »
Tekst opublikowany 2006-09-21, opracowanie e-red.
Tym razem swoim punktem widzenie podzieliła się z nami czytelniczka z Malczyc, której udało się obserwować wodowanie barki wybudowanej w stoczni w Malczycach. Jednostka o wymiarach: 86 m/11,35 m/3,2-6,5 m, sądząc po nazwie na burcie – wybudowana dla armatora zagranicznego, opuściła zaciszny malczycki dok wieczorem 21 sierpnia i kierowana przez pchacz popłynęła w dół rzeki, w stronę macierzystego portu.

Święto Wina za nami »
Tekst opublikowany 2006-09-20, opracowanie e-red.
II Święto Wina przeszło do historii. W dniu wczorajszym na średzkim rynku bawili się licznie przybyli mieszkańcy miasta i goście. Dopisała pogoda, nie zawiedli artyści na scenie i kramarze wystawiający swe towary na II Jarmarku Średzkim.

Spotkanie absolwentów »
Tekst opublikowany 2006-09-20, opracowanie e-red.
Wzorem lat ubiegłych także i w tym roku absolwenci średzkich szkół średnich spotkają się z władzami powiatu. Spotkanie zaplanowano na najbliższy piątek (22 bm.). w domu gościnnym „Duet” w Środzie Śl. W części oficjalnej najlepszym maturzystom zostaną wręczone nagrody.

Październik w Kadrze »
Tekst opublikowany 2006-09-20, opracowanie red.
Dwa filmy w dwóch pierwszych tygodniach października przygotowało dla nas średzkie kino Kadr. Siódmego dnia miesiąca, w sobotę będziemy mogli obejrzeć najnowszy obraz z udziałem Bruce'a Willisa - "16 Przecznic" (początek seansu o godzinie 18.00). Tydzień później Kadr wyświetli dla nas film "Sexi Pistols" z Salmą Hayek i Penelope Cruz w rolach głównych. Początek również o 18.00.

Uczczono rocznicę napaści »
Tekst opublikowany 2006-09-19, opracowanie e-red.
Ciekawa uroczystość patriotyczna, z licznym udziałem dzieci i młodzieży, przedstawicieli środowisk kombatanckich, władz samorządowych gminy i powiatu, odbyła się wczoraj o godz. 11.00.

Ankietowani przychylni urzędnikom »
Tekst opublikowany 2006-09-19, opracowanie red.
Realizując kolejny punkt progamu "Przejrzysta Polska" Urząd Miasta w Środzie Śląskiej przeprowadził ankietę z 26 klientami, pytając ich o wiedzę na temat wprowadzonego jakiś czas temu Kodeksu Etycznego pracownika UM. Przedstawiamy wyniki ankiety i zachęcamy do dyskusji.

Liga rugby na Kajakach »
Tekst opublikowany 2006-09-18, opracowanie e-red.
Rugby to dyscyplina z tradycjami, powstała prawie 200 lat temu w angielskiej miejscowości, od której wzięła swą nazwę. To twarda, honorowa gra, która wyrabia charakter, uczy pracy zespołowej, szacunku dla przeciwnika i respektowania reguł.

Zła sytuacja Polonii »
Tekst opublikowany 2006-09-18, opracowanie red.
Czwartej porażki w tym sezonie doznali piłkarze średzkiej Polonii. Nasi reprezentanci tym razem ulegli 1:2 zespołowi KP Brzeg Dolny. Po siódmej kolejce okręgówki Polonia zajmuje trzynaste miejsce w tabeli. Liczymy na lepszą grę za tydzień, w meczu z Foto-Higieną Oława.

W "Przestrzeni pomiędzy"... »
Tekst opublikowany 2006-09-15, opracowanie e-red.
Już jutro (sobota) o godz. 13.00 w średzkim Muzeum Regionalnym odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Piotra Szymona, artysty-fotografika zmarłego w ubiegłym roku śmiercią tragiczną na Krymie.

O jeden bank mniej. »
Tekst opublikowany 2006-09-14, opracowanie wfp
Dziś ostatni raz mieszkańcy Miękini będą mogli skorzysać z usług Banku PKO. Jak poinformowały władze banku, już jutro, 15 września likwidacji ulegnie jego oddział mieszczący się dotychczas w budynku Urzędu Gminy Miękinia na ul. Kościuszki 41.

Dwie próby – jedna udana. Chcieli ze sobą skończyć »
Tekst opublikowany 2006-09-13, opracowanie wfp
W sierpniu dyżurny średzkiej KPP został powiadomiony o fakcie popełnienia samobójstwa przez powieszenie przez 61-letniego mieszkańca Malczyc.

Rugby w Środzie Śl. »
Tekst opublikowany 2006-09-13, opracowanie red.
16 września, w sobotę, na boisku przy akwenie Kajaki będziemy mogli obejrzeć zawody mało znanej u nas dyscypliny, jaką jest...rugby. Wszystko w ramach Pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Rugby drużyn 7-osobowych. Początek imprezy zaplanowano na godzinę 12.00

PiS widzi konieczność zmian »
Tekst opublikowany 2006-09-12, opracowanie wfp
Wczoraj premier Jarosław Kaczyński poinformował, że wybory samorządowe odbędą się 12 listopada. W wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że wierzy w uczciwą, spokojną i merytoryczną kampanię przed wyborami.

Tytuł, wzruszenie, dąb...Wilhelm Röben honorowym średzianinem »
Tekst opublikowany 2006-09-12, opracowanie wfp
27 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Środzie Śl. uroczyście nadano tytuł Honorowego Obywatela Środy Śląskiej Wilhelmowi Röben.

Z obustronnym zadowoleniem. Podsumowanie lata z SOK  »
Tekst opublikowany 2006-09-11, opracowanie wfp
Na dobre rozpoczął się rok szkolny - trudno o lepszy moment na podsumowanie wakacji. Te organizowane na terenie gminy we współpracy Samorządowego Ośrodka Kultury i Urzędu Gminy wypadły nieźle.

Z Rady Społecznej PZOZ. Połowa do wymiany.  »
Tekst opublikowany 2006-09-11, opracowanie wfp
Prace Rady często są paraliżowane, brak wymaganego quorum uniemożliwia podejmowanie decyzji. Jaki jest stan publicznej służby zdrowia w powiecie, chyba wszyscy wiedzą...

Będzie co poczytać. Dotacja na zakup nowości wydawniczych dla Biblioteki »
Tekst opublikowany 2006-09-11, opracowanie red.
Bibliotece publicznej w naszym mieście udało się uzyskać ponad 16 tysięcy zł w ramach programu "Promocja czytelnictwa". Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości zbiorów bibliotecznych w naszym mieście oraz zainteresowanie czytelnictwem większej liczby osób.

Przegrana Polonii »
Tekst opublikowany 2006-09-11, opracowanie red.
W swym piątym meczu tego sezonu Polonia Środa Śląska przegrała u siebie woczraj z aktualnym liderem tabeli - Gawinem II Królewska Wola. Goście mieli przewagę od początku meczu, czego efektem była strzelona w 30 minucie bramka. Po przerwie do ataku ruszyła Polonia, ryzykując groźne kontry przeciwnika. Po jednej z tego typu akcji piękną bramkę strzelił dla Gawina Szczepaniak. Polonia Środa Śląska - Gawin II Królewska Wola 0:2, nasz zespół po tym meczu zajmuje 9 miejsce w tabeli klasy okręgowej.

Program Święta Wina 2006 »
Tekst opublikowany 2006-09-08, opracowanie wfp
Sporo atrakcji zaplanowali organizatorzy tegorocznego Święta Wina w Środzie Śląskiej (16-17 września). Uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawy, pokaz walk rycerskich i taniec z ogniem. Przygotowano również Jarmark Średzki oraz konkurs dla poszukiwaczy skarbów. Łącznie dwa po brzegi wypełnione dni, których dokładny plan prezentujemy w serwisie.

Do samorządu z PO. Naprzeciw społecznym oczekiwaniom  »
Tekst opublikowany 2006-09-07, opracowanie wfp
Aktualna sytuacja w kraju i wybory samorządowe na terenie powiatu średzkiego to tematy dominujące podczas wizyty w naszym mieście posła Platformy Obywatelskiej Jarosława Dudy. Pod koniec sierpnia w Hotelu Centrum otworzył on swoje biuro parlamentarne.

Trzy miliony złotych na usuwanie skutków powodzi. Kostomłoty dostaną pomoc  »
Tekst opublikowany 2006-09-07, opracowanie red.
Marszałek Paweł Wróblewski spotkał się z Ewą Mańkowską, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas spotkania podjęto decyzję o przekazaniu trzech milionów złotych 24 dolnośląskim gminom, które ucierpiały podczas powodzi.

Jeden pił, jeden uciekł  »
Tekst opublikowany 2006-09-07, opracowanie wfp
W "kultowej" bramie przy ul. Świdnickiej 1 patrol zauważył trzech mężczyzn, z których jeden spożywał alkohol. Na widok radiowozu jeden z nich uciekł. Z dwóch, którzy zdecydowali się zostać, tylko jeden przyznał się do spożywania piwa ze znajdujących się przy nich ośmiu puszek.

Jaki produkt lokalny? »
Tekst opublikowany 2006-09-06, opracowanie powiat średzki
Już niebawem w Środzie Śląskiej odbędzie się kolejne Święto Wina. Jednym z istotnych elementów tegorocznego Święta będzie rozstrzygnięcie konkursów na produkty, które mają szansę stać się średzkim produktem lokalnym.

Ściganie w błocie. Mistrzostwa Malczyc  »
Tekst opublikowany 2006-09-05, opracowanie wfp
W połowie sierpnia na lotnisku w Krzywej k/Bolesławca malczycki Automobilklub Dolny Śląsk zorganizował piątą eliminację Mistrzostw Malczyc, będącą równocześnie szóstą rundą Mistrza Jeleniej Góry. Z rekordowej jak do tej pory liczby 57 załóg do mety nie dojechało tylko osiem.

Śladami letnich strat. Jak nie upał, to nadmiar wody »
Tekst opublikowany 2006-09-05, opracowanie wfp
Do 23 sierpnia rolnicy z terenu gminy, którzy ponieśli straty w związku z lipcową suszą, mogli składać wnioski o ich oszacowanie. Jeszcze nie wpłynęły ostatnie z nich, a już pojawiły się pierwsze od rolników, których uprawy...ucierpiały na skutek niedawnych ulewnych deszczy.

Dożynki gminne. Wieniec z Chomiąży najładniejszy  »
Tekst opublikowany 2006-09-04, opracowanie wfp
Dożynki w Malczycach odbyły się w niedzielę 20 sierpnia. 22 sierpnia pracowała komisja oceniająca dożynkowe wieńce.

Ważne dla krwiodawców »
Tekst opublikowany 2006-09-04, opracowanie wfp
Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Kropelka Życia” w Środzie Śl. zapraszają do oddania krwi wszystkich krwiodawców, oraz osoby, które chciałyby dopiero nimi zostać.

Z działki do Francji. »
Tekst opublikowany 2006-09-04, opracowanie wfp
Zaginięcie szesnastoletniego syna zgłosiła mieszkanka gminy. 19 sierpnia wraz z rodziną przebywał on na działce w rodzie Śl. W pewnym monecie wziął plecak, powiedział, że udaje się do Francji i oddalił się w sobie tylko wiadomym kierunku.

Pod czujnym okiem patrona. Święty Florian w KPP  »
Tekst opublikowany 2006-09-04, opracowanie wfp
W średzkiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pojawiła się nowa (na swój sposób) postać. Niedawno udało nam się podpatrzeć końcowe prace przy montażu u wejścia do Komendy figury patrona strażaków św. Floriana, w których czyny udział brali mł. kpt. Norbert Pakuła i st. ogn. Andrzej Kurek.

Letni wypoczynek. Wakacje dzieci z parafii Piekary.  »
Tekst opublikowany 2006-09-01, opracowanie LeV
W Płotkach k/Piły wypoczywały podczas wakacji dzieci z parafii Piekary. Kolonię zorganizowała Caritas Diecezji Świdnickiej. W parafii wyjazd przygotowywał GOPS w Udaninie z Anitą Hołodniuk, przedstawicielką parafialnego oddziału Caritas

Przed Świętem Wina »
Tekst opublikowany 2006-09-01, opracowanie wfp
Święto Wina już za niespełna trzy tygodnie. Przygotowania idą więc pełną parą. Jak się dowiedzieliśmy od organizatorów, z pięciu do jedenastu wzrosła ilość straganów winnych.

Znalezisko w starej rzeźni. Dane osobowe – ogólnodostępne »
Tekst opublikowany 2006-08-31, opracowanie wfp
Powodem wizyty straży miejskiej w opuszczonej rzeźni na ul. Spółdzielczej w Środzie Śl. 14 sierpnia, było zgłoszenie o trwającej tam po południu degustacji alkoholu z udziałem nieletnich.

Alarm przeciwpowodziowy. Mogło być dużo gorzej  »
Tekst opublikowany 2006-08-30, opracowanie wfp
W Piotrowicach przy zalanych gospodarstwach telewizja z wozem satelitarnym oczekiwała z nadzieją na wielką wodę...

Dla bezpieczeństwa mieszkańców. Ciasno, szybko, niebezpiecznie  »
Tekst opublikowany 2006-08-30, opracowanie wfp
To, co robią niektórzy z kierowców tej firmy woła o pomstę do nieba. Ignorują linie ciągłe, wyprzedzają na trzeciego. Busy są małe, ale zabierają o wiele więcej ludzi niż mają miejsc. Osoby stojące często nie mają się czego trzymać...

Co zobaczymy w Kadrze? »
Tekst opublikowany 2006-08-29, opracowanie red.
Zarówno pomysł, jak i nazwa kina Kadr były przedmiotem dyskusji w naszym serwisie. Czy równie emocjonujący okaże się repertuar placówki? Jak na razie w Kadrze dominują kreskówki i niezobowiązujące filmy komercyjne. Hitem nadchodzących dni będzie bez wątpienia "Kątwa Umarlaka", czyli kolejna część przygów "Piratów z Karaibów". W serwisie prezentujemy wrześniowe plany Kadru.

Niebezpieczne przedstawicielstwo »
Tekst opublikowany 2006-08-29, opracowanie wfp
- Kupiłeś pałac, to szykuj kasę, bo ci głowę urwiemy... – taką informację przekazał telefonicznie zatrudnionemu na terenie powiatu pracownikowi jednej z największych organizacji społecznych w kraju, mężczyzna mówiący ze wschodnim akcentem.

Skwer Zesłańców Sybiru otwarty »
Tekst opublikowany 2006-08-29, opracowanie red.
W niedzielę odsłonięta została tablica pamiątkowa na Skwerze Zesłańców Sybiru w Środzie Śl. Na wniosek średzkiego koła Związku Sybiraków, Rada Miejska Środy Śl. podczas marcowej sesji podjęła uchwałę nadającą nazwę Zesłańców Sybiru skwerowi u zbiegu ulic Wawrzyńca Korwina, Kościuszki i Mickiewicza.

Był pałac, nie ma pałacu. Niepotrzebne? Spalić! »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie wfp
W październiku tegoż roku zostaje wszczęta egzekucja komornicza. Pojawiają się wierzyciele, a część nieruchomości należącą do jednego z dwóch współwłaścicieli zajmuje komornik. 8 sierpnia dyżurny KP PSP w Środzie Śl. otrzymuje zgłoszenie o pożarze...

Śmierć podczas pracy »
Tekst opublikowany 2006-08-28, opracowanie wfp
Do wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło 24 sierpnia na terenie zakładu produkcyjnego w Szczepanowie. Jeden z zatrudnionych tam młodych mężczyzn dostał się pod włączoną prasę. Na skutek zgniecenia czaszki i klatki piersiowej poniósł śmierć na miejscu. Przyczyny tragedii nie są jeszcze znane.

Dożynkowe granie »
Tekst opublikowany 2006-08-25, opracowanie wfp
C-klasowy Dożynkowy Turniej Piłkarski o "Puchar Starosty Powiatu Średzkiego" odbędzie się w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia.

Piotrowice krok od zalania »
Tekst opublikowany 2006-08-25, opracowanie AS
Początek sierpnia z pewnością na długo zapamięta część mieszkańców Piotrowic i Bogdanowa, którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie Strzegomki. Ulewne deszcze, a później spuszczana woda ze zbiorników w Dobromierzu i Mietkowie, spowodowały, że rzeka zaczęła wylewać.

Gmina podtopiona. „Prezent” od RZGW  »
Tekst opublikowany 2006-08-24, opracowanie wfp
Nie opady deszczu (nieustające mimo zapowiedzi synoptyków) i nie podnoszący się stopniowo poziom wody w Odrze zagroziły w ostatnim czasie gminie Miękinia.

Zapłacił za nieuwagę. Między młotem, a... Kamazem  »
Tekst opublikowany 2006-08-24, opracowanie wfp
Zgnieciona klatka piersiowa i uraz głowy to obrażenia, jakich doznał 46-letni mężczyzna w Kostomłotach. Na terenie jednej z firm chciał on uzupełnić układ hamulcowy ciężarówki Kamaz powietrzem z drugiego Kamaza.

Z Platformą do samorządu »
Tekst opublikowany 2006-08-24, opracowanie e-PO
Przedstawiciele władz terytorialnych Platformy Obywatelskiej w powiecie średzkim, poinformowali, że - z pełnym poparciem Zarządu Regionu - PO wystawi swoich kandydatów do Rady Powiatu średzkiego w zbliżających się wyborach samorządowych.

Halogenem po oczach i polach »
Tekst opublikowany 2006-08-24, opracowanie red.
Dziś na naszym i Waszym forum pojawił się wpis cytowany niżej w całości: Miałem ostatnio okazję jechać rowerem drogą polną z Lipnica do Środy Śl. i wszystko było pięknie do momentu, gdy znalazłem się w zasięgu świateł z firmy TERMAT. Od tej chwili jazda stała się udręką.

Spotkanie „powypadkowe” »
Tekst opublikowany 2006-08-23, opracowanie wfp
17 sierpnia odbyło się w starostwie powiatowym spotkanie władz samorządowych i policji z działającymi na terenie powiatu przewoźnikami, przedsiębiorcami i firmami zajmującymi się transportem osobowym. Biorąc pod uwagę m.in. ostatni wypadek koło Ciechowa z dwiema ofiarami śmiertelnymi (pisaliśmy o nim w serwisie - tutaj), w którym brał udział bus prywatnego przewoźnika, nietrudno domyślić się, jaki temat dominował w czasie zebrania.

Dla tych z zezem pionowym? »
Tekst opublikowany 2006-08-23, opracowanie wfp
Taki układ znaków "na niebie i ziemi" dość dawno utrwalił się na jednej ze średzkich ulic. Komu służy? Sądząc po odległości znaków w pionie – kierowcom z zezem pionowym, jeśli taki istnieje.

Dożynki w mieście. Twist na stadionie...  »
Tekst opublikowany 2006-08-23, opracowanie wfp
Ani susza, ani opady deszczu nie wpłynęły negatywnie na ilość imprez dożynkowych na terenie powiatu. Jak przystało na centrum gminy popegieerowskiej (podobno także ze względu na jesienne wybory), również miasto Środa Śląska swoje święto plonów obchodzić będzie.

Ofiary lata – finał po 6 tygodniach »
Tekst opublikowany 2006-08-22, opracowanie e-red
Dwie osoby utonęły 11 lipca w gliniance w Ujeździe Górnym. Na miejsce wezwano policyjnych płetwonurków z KWP we Wrocławiu. Podjęte poszukiwania pozwoliły odnaleźć ciało mężczyzny (lat 41) jeszcze tego samego dnia, na głębokości kilku metrów.

Zasłużony Wilhelm Röben »
Tekst opublikowany 2006-08-22, opracowanie wfp
27 sierpnia o godz. 10.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Środzie Śl. będzie miało miejsce wręczenie tytułu Honorowego Obywatela miasta Środa Śląska Wilhelmowi Röben. Kontynuacją uroczystości będzie ok. godz. 14.45 zasadzenie przez niego drzewa na średzkim Stadionie Miejskim.

Efektywne wnioskowanie. 73 500 pln z zewnątrz »
Tekst opublikowany 2006-08-21, opracowanie wfp
Praca włożona w opracowanie wniosków w sprawie pozyskania środków zewnętrznych na potrzeby gminy nie poszła na marne.

Siatkarskie konfrontacje przed ME »
Tekst opublikowany 2006-08-21, opracowanie e-red.
W piątek 25 sierpnia w hali sportowo-widowiskowej w Środzie Śl. siatkarska reprezentacja Polski juniorów ma się zmierzyć z reprezentacją Francji. Mecz odbędzie się w ramach przygotowań do mistrzostw Europy, które odbędą się we wrześniu w Rosji. Początek meczu o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Jubileusz Kopernika – 14 października »
Tekst opublikowany 2006-08-17, opracowanie wfp
W sobotę 14 października br. odbędą się uroczystości 60-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śl. Obchody rozpoczną się mszą św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, skąd przeniosą się do auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych na ul. Wrocławskiej 12.

Jak nie glony, to przybór wód »
Tekst opublikowany 2006-08-17, opracowanie wfp
We wtorek 8 sierpnia, podczas gdy Odra prowadziła wody jeszcze przy stanie niskim, starosta średzki wraz z Powiatowym Zespołem Reagowania Kryzysowego podejmował decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego, my udaliśmy się całkiem niechcący na średzkie Kajaki.

Tragedia na drodze »
Tekst opublikowany 2006-08-16, opracowanie wfp
Dwa zniszczone samochody i dwóch młodych ludzi, którzy ponieśli śmierć na miejscu – to tragiczny bilans wypadku, do jakiego doszło na drodze miedzy Środą Śl., a Ciechowem w piątek 4 sierpnia po południu.

Niepełnosprawni będą mieli lżej »
Tekst opublikowany 2006-08-11, opracowanie red.
Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej otrzymało dofinansowanie na realizację trzech inwestycji mających na celu likwidację barier architektonicznych. Dzięki Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zainstalowane zostaną windy oraz podjazdy w trzech wybranych obiektach naszego powiatu.

Alarm przeciwpowodziowy ogłoszony! »
Tekst opublikowany 2006-08-10, opracowanie wfp
Po zebraniu Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego starosta średzki, biorąc pod uwagą stale podnoszący się poziom rzek i innych cieków na terenie powiatu, ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla terenu gmin Miękinia i Kostomłoty.

W hołdzie Sybirakom »
Tekst opublikowany 2006-08-09, opracowanie wfp
W niedzielę 27 sierpnia odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Skwerze Zesłańców Sybiru w Środzie Śl.

Kajaki – zalane i podniszczone »
Tekst opublikowany 2006-08-09, opracowanie wfp
Długotrwałe opady deszczu dają się we znaki także średzkim Kajakom. Prowizoryczne Kąpielisko – zgodne z przewidywaniami sceptyków – „spłynęło” do wody. Rokitnik zasilający akwen bliski jest wystąpienia z brzegów.

Do lasu można już wejść »
Tekst opublikowany 2006-08-08, opracowanie red.
Pogoda nas nie rozpieszcza - z upalnej skrajności przechodzi w skrajność ulewną. Z powodu panujących od kilku dni opadów odwołany został zakaz wstępy na tereny leśne Nadleśnictwa Miękinia. Pomimo poprawy obecnej sytaucji pragniemy przypomnieć, że wystarczy niedopałek, porzucone butelki lub śmieci aby spowodować pożar. (Powiat Średzki)

Biesiadne i greckie Dożynki w mieście »
Tekst opublikowany 2006-08-08, opracowanie red.
Tak jak informaliśmy jakiś czas temu - tegoroczne święto dożynkowe odbędzie się w Środzie Śląskiej na stadionie miejskim. Data imprezy wyznaczona została na 27 sierpnia i jak zapowiadają organizatorzy - oprawa muzyczna tegorocznego Święta Plonów będzie wyjątkowo różnorodna.

Średzcy policjanci świętowali, najlepszy dzielnicowy wybrany »
Tekst opublikowany 2006-08-07, opracowanie powiat średzki
W sali widowiskowej średzkiego Domu Kultury 21 lipca odbyły się obchody Święta Policji. Uroczystość zorganizowana została przez Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Śl. przy współpracy z Domem Kultury i władzami samorządowymi.

Sierpień w mieście »
Tekst opublikowany 2006-08-07, opracowanie red.
Turniej piłki plażowej, projekcje filmowe dla dzieci i przede wszystkim różnego rodzaju warsztaty - tak w wielkim skrócie prezentują się plany Średzkiego Domu Kultury na wakacyjny sierpień. Dokładny spis przygotowanych zajęć i atrakcji prezentujemy w serwisie.

Nie będziesz prowadzić w nocy? Weź udział w akcji »
Tekst opublikowany 2006-08-07, opracowanie red.
Policja średzka przystąpiła do wojewódzkiego programu prewencyjnego pod nazwą STOP 24. Program ten zakłada rejestrację w jednostce Policji pojazdów, których właściciele deklarują, że nie będą się nimi poruszać w porze nocnej np. pomiędzy godzinami 24.00 – 4.00.

Dramat producentów owoców  »
Tekst opublikowany 2006-08-04, opracowanie red
Z jednej strony plantacje niszczy susza, z drugiej – punkty skupu oferują bardzo niskie ceny. Cały czas brakuje też ludzi do pracy, dlatego mimo niskich zbiorów, wiele malin pozostanie na krzakach.

Czy Radzie Miejskiej zależy na pełnieniu funkcji kontrolnej?  »
Tekst opublikowany 2006-08-04, opracowanie Adam Ruciński
Minął kolejny miesiąc, odbyły się dwie kolejne sesje Rady Miejskiej, a sytuacja w Komisji Rewizyjnej nadal pozostaje bez zmian. W dalszym ciągu większościowy Klub Radnych „Nasza Gmina” sprzeciwia się uzupełnieniu Komisji Rewizyjnej o przedstawiciela delegowanego zgodnie z prawem przez Klub Radnych Niezależnych.

Ofiary lata. Utonęli w Ujeździe  »
Tekst opublikowany 2006-08-03, opracowanie wfp
Nad gliniankę do Ujazdu Górnego mieszkańcy gminy Dobromierz wybrali się we trójkę. W którymś momencie kobieta (lat 34), asekurując się dmuchanym kółkiem postanowiła popłynąć w stronę męża (lat 41) pływającego na materacu – taka przynajmniej wersja funkcjonuje w oficjalnym obiegu.

Jak uniknąć choroby? »
Tekst opublikowany 2006-08-03, opracowanie wfp
Okres letni sprzyja szerzeniu się chorób zakaźnych m.in. przewodu pokarmowego, będących wynikiem nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny podczas produkcji i konsumpcji artykułów spożywczych oraz picia skażonej wody.

ZPORR po raz czwarty. e-Biblioteka dofinansowana  »
Tekst opublikowany 2006-08-01, opracowanie wfp
Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał pieniądze na dofinansowanie projektu: „Budowa Punktów Publicznego dostępu do Internetu oraz uruchomienie usługi e-Biblioteka”

Święto plonów 2006  »
Tekst opublikowany 2006-08-01, opracowanie wfp
Dożynki gminne w gminie Miękinia zaplanowano na 10 września i będzie to uroczystość podwójna, połączona z obchodami 60 lat istnienia szkoły w Miękini.

Przybywa zawodników w „Dolnym Śląsku” »
Tekst opublikowany 2006-07-31, opracowanie wfp
Po półtorarocznej działalności malczyckiego Automobilklubu Dolny Śląsk piętnastoosobowa grupa założycielska urosła do osób pięćdziesięciu, w tym dwudziestu jeden zawodników, z których czterech posiada licencje kierowcy rajdowego.

Szansa na odzysk »
Tekst opublikowany 2006-07-31, opracowanie wfp
Jak informuje wójt gminy Miękinia, każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT.

Ważne dla krwiodawców. Pobór już jutro  »
Tekst opublikowany 2006-07-31, opracowanie wfp
Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Kropelka Życia” w Środzie Śl. zapraszają do oddania krwi wszystkich chętnych krwiodawców, zarówno zrzeszonych jak i tych „pojedynczych”.

W powiecie nienajgorzej. Nie matura, lecz chęć szczera?  »
Tekst opublikowany 2006-07-28, opracowanie wfp
21 proc. tegorocznych abiturientów egzaminu dojrzałości nie zdało. Słabo wypadły egzaminy z wiedzy o społeczeństwie i j. francuskiego, bardzo słabo z biologii – poinformowało na konferencji prasowej Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jubileusze i finał Mundialu. V Piknik przeszedł do historii  »
Tekst opublikowany 2006-07-27, opracowanie wfp
9 lipca wspólnym śledzeniem na telebimie pod gołym niebem finałowego meczu Mistrzostw Świata w piłce nożnej zakończył się jubileuszowy V Piknik Nad Odrą.

„Roztrojenie” jaźni? »
Tekst opublikowany 2006-07-27, opracowanie wfp
Zakaz kąpieli..., Zakaz kąpieli..., Otwarte od poniedziałku do niedzieli...Tak mniej więcej brzmi – w dużym skrócie – treść trzech tablic informacyjnych. I nic w tym dziwnego, do momentu, kiedy okazuje się, że wszystkie trzy dotyczą jednego miejsca, a mianowicie średzkich „Kajaków”.

Wakacje w szkole. W SP Rakoszyce budują  »
Tekst opublikowany 2006-07-27, opracowanie wfp
Trwają prace przy budowie hali sportowej przy Zespole Szkół w Rakoszycach, obejmujące także wykonanie łącznika z budynkiem szkoły, dróg wewnętrznych oraz infrastruktury technicznej.

Uderz w stół, a nożyce się odezwą »
Tekst opublikowany 2006-07-26, opracowanie wfp
Opublikowany przez nas jakiś czas temu materiał "Parkingi na wagę złota" (tutaj) wywołał reakcję nie tylko zainteresowanego radnego (którego przyłapano na nieprawidłowym parkowaniu), ale również czytelników. Oprócz wielu komentarzy otrzymujemy również listy. Jeden z nich publikujemy dziś, tym samym sprawę zamykamy.

Jak nam się podoba nowa tablica? »
Tekst opublikowany 2006-07-26, opracowanie red.
19 lipca, przy siedzibie Starostwa Powiatowego zamontowana została nowa tablica informacyjna, mający być pomocą dla turystów odwiedzających nasz powiat. Na tablicy umieszczona została mapa regionu z zaznaczonymi najciekawszymi miejscami (agroturystyka, stadniny koni, zabytki). Część kosztów przedsięwzięcia ponieśli lokalni przedsiębiorcy.

Zabójstwo na Targowej. Podejrzana, czy winna?  »
Tekst opublikowany 2006-07-25, opracowanie wfp
Zwłoki mężczyzny (lat 66) odkryte zostały w piątek 7 lipca na ul. Targowej w Środzie Śl. Makabrycznego odkrycia dokonała kobieta pracująca w pobliżu. Ciało leżało w kałuży krwi na podłodze stróżówki gdzie mężczyzna pracował.

Lipy – cięcie kontrolowane. Nowe drzewa jesienią? »
Tekst opublikowany 2006-07-24, opracowanie wfp
Każdy, lub prawie każdy, kto dawno nie szedł ul. 1-go Maja, a pojawił się tam ostatnio, przez chwilę może poczuć się dziwnie.

Mrozów wysycha. Po wodę do czwartorzędu »
Tekst opublikowany 2006-07-24, opracowanie wfp
Z trzech mrozowskich odwiertów tylko w jednym poziom wody jest stabilny. W pozostałych spadł drastycznie – o około 1,5-2 m.

Czytelnicy widzą. Kierowca jak z d... trąbka »
Tekst opublikowany 2006-07-24, opracowanie wfp
Mówi się ostatnio dużo o tzw. pijanych mordercach, o jeżdżeniu przez cały rok z włączonymi światłami. Są to sprawy niewątpliwie ważne. Czy jednak nie odwraca to uwagi od pospolitych drogowych ignorantów?

Ratujemy św. Jana Nepomucena. Duży krok naprzód »
Tekst opublikowany 2006-07-21, opracowanie wfp
Została sporządzona Dokumentacja stanu zachowania i programu ratowniczych prac konserwatorskich barokowego pomnika św. Jana Nepomucena w Środzie Śl.

Powstanie świetlica w Chomiąży »
Tekst opublikowany 2006-07-21, opracowanie wfp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało gminie, w ramach programu operacyjnego "Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego", 100 tys. zł dofinansowania.

Żegnamy Biuro Paszportowe. Czy będzie prościej? »
Tekst opublikowany 2006-07-21, opracowanie red.
Ostatni dzień lipca ma być terminem granicznym, w jakim mieszkańcy powiatu będą mogli złożyć wnioski paszportowe w Biurze Paszportów w Wydziale Spraw Obywatelskich i Komunikacji średzkiego Starostwa Powiatowego.

Letnie propozycje. Z książką na wakacje  »
Tekst opublikowany 2006-07-20, opracowanie wfp
W klimacie wakacyjnym – bo o taki w lecie najłatwiej – przebiegało zorganizowane przez średzką Bibliotekę Publiczną 29 czerwca spotkanie: Zabierz książkę na wakacje.

Bliżej świata. Majtki i staniki full color »
Tekst opublikowany 2006-07-20, opracowanie wfp
Dużo się ostatnio mówi o tolerancji, nietolerancji, paradach równości i marszach normalności. Zamiast harcerstwa propaguje się homoseksualizm, a zamiast czegoś tam, coś zupełnie innego...

Wakacyjny piknik rodzinny. HURT zagra także  »
Tekst opublikowany 2006-07-20, opracowanie wfp
Nie Jeden Osiem L. – jak sugerowali organizatorzy – a Hurt zbędzie gwiazdą festynu letniego z gatunku Piknik Rodzinny, jaki odbędzie się w najbliższą niedzielę 23 lipca na stadionie miejskim w Środzie Śl.

Średzki komornik oddał pieniądze szpitalowi »
Tekst opublikowany 2006-07-19, opracowanie red.
Zwrócone zostaną pieniądze, jakie akademickiemu szpitalowi klinicznemu we Wrocławiu zabrał średzki komornik. Urzędnik chciał odzyskać dług placówki zabierając pieniądze przeznaczone na wypłaty dla pracowników. Niedługo potem wycofał się ze swej decyzji.

Otwarto biuro poselskie PO  »
Tekst opublikowany 2006-07-19, opracowanie wfp
Gospodarzami wtorkowego spotkania byli: średzka filia Stowarzyszenia „Ostoja” mieszczące się na ul. Malczyckiej oraz Koło Platformy Obywatelskiej w Środzie Śl.

Antywizytówka? Brama odżyje wkrótce »
Tekst opublikowany 2006-07-19, opracowanie wfp
Jeśli przyjąć, że o firmie, instytucji, o jej kondycji, świadczy wejście, czy brama wjazdowa, to można by uznać, że Rodzinny Ogród Działkowy „XX-lecie” jest w formie dalekiej od szczytowej.

Śladami Komuny nieboszczki. Prowizorka oficjalna  »
Tekst opublikowany 2006-07-18, opracowanie wfp
Mniej więcej od początku minionego tygodnia oficjalnie działa „Kąpielisko prowizoryczne” na zalewie „Kajaki” w Środzie Śl. Otwarcie obiektu możliwe było przede wszystkim dzięki pozytywnym wynikom badań sanitarnych wody.

Odchudzanie w pewnym sensie »
Tekst opublikowany 2006-07-18, opracowanie wfp
Blisko 2,2 tys. zł zapłaciła mieszkanka powiatu średzkiego nieuczciwej firmie z Pomorza za sposób na schudnięcie.

Poprawią się drogi »
Tekst opublikowany 2006-07-18, opracowanie wfp
Uchwałą samorządu przeznaczono 100 tys. zł na partycypację w kosztach wykonania napraw części dróg powiatowych na terenie gminy. Po wizji lokalnej 10 lipca z udziałem m.in. wójta gminy ustalono, że jeszcze w sierpniu wyremontowane powinny być odcinki dróg w Gałowie, Brzezinie, Krępicach i od Lutyni do granic powiatu – łącznie 6,5 km.

Spod rynny do izby. Zatrzymani na próbie kradzieży  »
Tekst opublikowany 2006-07-18, opracowanie wfp
Dwóch dwudziestolatków ze Środy Śl. i Legnicy zatrzymała średzka policja 7 lipca. Obaj usiłowali ukraść miedziane rynny z kościoła NMP w Środzie Śl.

30 kilogramów nocnych ryb  »
Tekst opublikowany 2006-07-17, opracowanie wfp
Od inauguracji minęły już dwa lata. III Nocne Zawody Spławikowe organizowane przez Jacka Mikitę i jego macierzyste Koło PZW nr 12 w Malczycach odbyły się 1-2 lipca, tradycyjnie na zalewie w Wilczkowie.

Zagra Jeden Osiem L? »
Tekst opublikowany 2006-07-17, opracowanie red.
Pisaliśmy w naszym serwisie o Pikniku Rodzinnym, jaki 23 lipca zorganizowany zostanie na stadionie OSiRu w Środzie Śląskiej. Wśród zaproszonych zespołów - głównie reprezentujących nasz region - ma się również znaleźć gwiazda polskiego hiph-opu - Jeden Osiem L. Informacje na temat tego występu nie zostały jednak jeszcze potwierdzone. Więcej o imprezie piszemy tutaj

Salvador Dali w Środzie Śląskiej »
Tekst opublikowany 2006-07-17, opracowanie red.
Od października tego roku do lutego 2007 w Muezum Regionalnym Środy Śląskiej obejrzeć będzie można wystawę "Salvador Dali", prezentującą ponad 200 prac tego genialnego artysty. Zaprezentowane zostaną fragmenty zbiorów dwójki kolekcjonerów - rysunki, grafiki, książki i monety. O wydarzeniu na pewno będziemy jeszcze informować.

Wszystkiego nie wytargali »
Tekst opublikowany 2006-07-14, opracowanie e-red
Jak się okazuje, mimo ogromnej do niedawna presji ze strony pseudo-wędkarzy, są jeszcze na średzkich Kajakach ryby godne uwagi.

Trwa nabór do C-klasy »
Tekst opublikowany 2006-07-14, opracowanie PSSPN
Do 25 lipca (wtorek) można zgłaszać drużyny do rozgrywek klasy C seniorów w sezonie 2006/2007, oraz do Powiatowej Ligi Młodzieżowej w przedziale wiekowym do lat 15.

Jak poszły matury? »
Tekst opublikowany 2006-07-14, opracowanie Powiat Średzki
Znane są już wyniki egzaminu maturalnego absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu średzkiego. Najgorzej wypadło Technikum Ekonomiczne dla dorosłych, w którym egzamin dojrzałości zdało jedynie 29% osób. Najlepiej matura wypadła w średzkim liceum - 92% podchodzących zdało egzamin. Prezentujemy wyniki wszystkich szkół.

VIII Dni Malczyc. Udane po raz kolejny  »
Tekst opublikowany 2006-07-13, opracowanie wfp
Miało być rockowo i było rockowo. Głównie dzięki Kilersom, zespołom Choking Hazard, Peter Gun i gwieździe wieczoru drugiego dnia imprezy – Oddziałowi Zamkniętemu.

Kradzież na słodko. Miś na Akacjowej?  »
Tekst opublikowany 2006-07-13, opracowanie wfp
Do nietypowej kradzieży doszło w Środzie Śl. pod koniec czerwca. Tym razem nieznany sprawca połakomił się na siedem uli z miodem. Gdzie w czasie kradzieży były pszczoły? Nie wiadomo. Wiadomo, że straty właściciela wyniosły około 5 tys. z

Łodzią po Kajakach »
Tekst opublikowany 2006-07-13, opracowanie red.
Spore atrakcje czekają na mieszkańców, którzy pojawią się w okolicach akwenu Kajaki w niedzielę 30 lipca.

Nowe Brzmienia w pubie Calista »
Tekst opublikowany 2006-07-13, opracowanie red.
Dla fanów tanecznej muzyki elektronicznej klub Calista w Środzie Śl. przygotował drugą część imprezy See The Sound, tym razem poświęconą brzmieniom skandynawskim. Wszystko to już w sobotę, wieczór rozpoczyna się o godzinie 19.00, my prezentujemy program imprezy.

Wędkarstwo spławikowe. Uczeń dogonił mistrza?  »
Tekst opublikowany 2006-07-12, opracowanie wfp
O puchar wójta gminy Malczyce walczyli spławikowcy podczas zawodów wędkarskich rozegranych w Wilczkowie. Impreza odbywała się tradycyjnie w ramach Dni Malczyc.

Wypił, rozbił, uciekł... »
Tekst opublikowany 2006-07-12, opracowanie red.
Najpierw usiadł za kierownicą po pijanemu, potem spowodował wypadek, na końcu zaś uciekł, zostawiając ranną przyjaciółkę w rozbitym samochodzie. To krótka charakterystyka ostatnich wyczynów 21-latka, którego zatrzymała właśnie średzka policja.

Zmiany w Wydziale Spraw Obywatelskich i Komunikacji »
Tekst opublikowany 2006-07-12, opracowanie powiat średzki
O terminie oczekiwania na nowe prawo jazdy i innych zmianach czekających na nas w Wydziale Spraw Obywatelskich i Komunikacji średzkiego starostwa informuje jego kierownik – Sebastian Burdzy. Publikujemy pełną treść oświadczenia.

Ofiary lata »
Tekst opublikowany 2006-07-12, opracowanie e-red.
Dwie osoby utonęły wczoraj w gliniance w Ujeździe Górnym. Do tragedii doszło najprawdopodobniej około południa, kiedy krewny ofiar stracił z nimi kontakt wzrokowy. Ciało mężczyzny (lat 41) płetwonurkowie odnaleźli na dnie zbiornika jeszcze tego samego dnia. Poszukiwania zwłok jego żony przerwano ze względu na warunki pogodowe.

Przesyłki bezpieczniejsze? Nieuczciwa doręczycielka zwolniona  »
Tekst opublikowany 2006-07-11, opracowanie wfp
Kierownik UPT w Środzie Śl. ujawniła pod koniec czerwca naruszenie korespondencji przez zatrudnioną w Urzędzie doręczycielkę. Tyle lakoniczna policyjna notatka.

Zabójstwo na Targowej »
Tekst opublikowany 2006-07-11, opracowanie wfp
Zwłoki starszego mężczyzny odkryła w piątek 7 lipca na ul. Targowej w Środzie Śl. mieszkanka gminy Kostomłoty. Ciało leżało w kałuży krwi na podłodze stróżówki gdzie mężczyzna pracował.

W Miękini i wokół - sportowe wakacje »
Tekst opublikowany 2006-07-10, opracowanie red.
W trakcie wakacji na terenie gminy będą prowadzone zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży, organizowane wspólnie przez LKS ODRA Głoska, Urząd Gminy Miękinia i SOK w Miękini.

Ściąga przedwyborcza. Ile zarabia radny? »
Tekst opublikowany 2006-07-10, opracowanie j.l.
Stanowisko radnego dla wielu jest – z przyczyn wielu – perspektywą kuszącą. I nie ma się co oszukiwać – niejednokrotnie startującym po samorządowy mandat chodzi głównie o dodatkowe źródło dochodów.

Starania Gminy nagrodzone »
Tekst opublikowany 2006-07-10, opracowanie ug
Gmina Malczyce złożyła wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na adaptacje budynku komunalnego na świetlicę wiejską w Chomiąży.

Piknik rodzinny w Środzie Śl. »
Tekst opublikowany 2006-07-10, opracowanie red.
23 lipca na stadionie OSiRu w Środzie Śląskiej odbędzie się piknik rodzinny, podczas którego zaprezentują się mniej lub bardziej znane zespoły muzyczne naszego regionu. Organizatorzy przewidzieli również sporo typowych dla tego rodzaju imprez atrakcji. W naszym serwisie prezentujemy program Pikniku.

Wykopaliska na Śląskiej. Zakres badań "pogłębiony" »
Tekst opublikowany 2006-07-07, opracowanie j.l.
Podobnie jak wczesniej, prace archeologiczne na ul. Śląskiej prowadzono w ostatnich dniach przy okazji rozpoczęcia tam budowy kolejnej kamienicy.

60 urodziny Kopernika. W oczekiwaniu na jubileusz  »
Tekst opublikowany 2006-07-06, opracowanie j.l.
Miła impreza szykuje się tej jesieni w Środzie Śl. i nie chodzi wcale o finał samorządowego wyścigu wyborczego.

Radny miasta odpowiada  »
Tekst opublikowany 2006-07-06, opracowanie red.
"(...) auto na zdjęciu jest moją własnością i to właśnie ja byłem tym zdesperowanym kierowcą, który upatrzył sobie to wolne, choć niefortunne miejsce postojowe (...)" - publikujemy list, jaki nadesłał nam Adam Ruciński w związku z jedną z naszych publikacji.

Historia i wybory. NSDAP – PZPR - RP  »
Tekst opublikowany 2006-07-05, opracowanie j.l.
Wybory do samorządu terytorialnego odbędą się już za kilka miesięcy. Warto więc przy tej okazji zapoznać się ze strukturą władzy i administracji terenowej w naszej okolicy w okresie ostatnich stu lat.

Współpraca trwa »
Tekst opublikowany 2006-07-05, opracowanie j.l.
Współpraca gmin Środa Śl. i Saterland (RFN) trwa od roku 1996. W ramach wymiany młodzieży w tym czasie ponad 208 uczniów z Saterland widziało już Środę i odwrotnie. W wymianie tegorocznej uczestniczyło 22 uczniów z Ciechowa i Środy Śl.

9 ciekawych tygodni »
Tekst opublikowany 2006-07-05, opracowanie BP
Dział Dziecięcy Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 5 do 12 lat do udziału w wakacyjnych imprezach czytelniczych pod hasłem „Wakacje w bibliotece”.

Spotkanie średzkich cyklistów »
Tekst opublikowany 2006-07-05, opracowanie wfp
Już dziś, o godz. 16.30 w Domu Kultury odbędzie się spotkanie wszystkich zainteresowanych powstaniem stowarzyszenia sympatyków rowerów. Jest to w pewnym sensie pokłosie udanej imprezy rowerowej sprzed niespełna trzech tygodni.

Ważne dla krwiodawców. Pobór już dziś! »
Tekst opublikowany 2006-07-04, opracowanie j.l.
Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Kropelka Życia” w Środzie Śl. zapraszają do oddania krwi wszystkich chętnych krwiodawców, zarówno zrzeszonych jak i tych „pojedynczych”. Pobór przeprowadzany jest dziś do godziny 11.30, w budynku przychodni rejonowej na al. Konstytucji 3-go Maja.

Historia oczyma młodych. Powstały, by je oglądać »
Tekst opublikowany 2006-07-03, opracowanie j.l.
Projekt był tworzony mniej więcej równolegle z powstającą we współpracy muzeów Regionalnego w Środzie Śl. i Eulenburg w Rinteln k/Hanoweru, wystawą „Vertreibungen – Wypędzenia 1939-1945”.

Dyrektorskie roszady. Z konkursu i w dowód uznania »
Tekst opublikowany 2006-07-03, opracowanie j.l.
Koniec roku szkolnego zbiegł się z końcem kadencji dyrektorów trzech średzkich placówek oświatowych prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Środzie Śl.

Lato w Środzie - zobacz program »
Tekst opublikowany 2006-07-03, opracowanie um
Średzki Dom Kultury zaprezentował program przygotowywanych przez siebie atrakcji i zajęć. Oprócz wielu warsztatów DK proponuje również wycieczki, seanse filmowe i różnego rodzaju gry i zabawy. Prezentujemy szczegółowy program imprez licząc na Państwa komentarze i opinie.

Historia i teraźniejszość »
Tekst opublikowany 2006-06-30, opracowanie j.l.
Jak się okazuje praca muzealnika niejedno ma imię. Nie zawsze pracuje się w salach muzealnych, jednak mimo wszystko, chyba najczęściej z eksponatami.

Skrzecząca rzeczywistość. Na Kajakach do góry dnem »
Tekst opublikowany 2006-06-29, opracowanie j.l.
O tym, że temu misiu oczko się odlepiło, wiemy od dawna. Od niedawna, przyglądnąwszy się kąpielisku na średzkich Kajakach, możemy stwierdzić, parafrazując Bareję i Tyma, że denko odlazło temu Kajaku.

Jubileusz w Nowej Bystrzycy. 60 lat dolnośląskich LZS  »
Tekst opublikowany 2006-06-29, opracowanie j.l.
Główne obchody sześćdziesięciolecia działalności Ludowych Zespołów Sportowych na Dolnym Śląsku odbyły się 17 czerwca w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Sportowego w Nowej Bystrzycy.

Miejsca – tak, chętni – nie? »
Tekst opublikowany 2006-06-29, opracowanie e-red.
W marcu bieżącego roku poszerzono Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Podstrefa Środa Śląska o kolejne 4,9 ha. Obecnie obszar Podstrefy liczy łącznie ponad 11 ha gruntów.

Finał Tygodnia czytania. Od książek do słodkości  »
Tekst opublikowany 2006-06-28, opracowanie j.l.
Od 5 do 9 czerwca również i średzka Biblioteka Publiczna celebrowała V Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie rozwija wyobraźnię”.

Małe formy teatralne. Maciej z Zadupia – bez konkurencji  »
Tekst opublikowany 2006-06-28, opracowanie j.l.
Trzy zespoły w kategorii szkół podstawowych i jeden reprezentujący gimnazja, wzięły udział w I Średzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych, 12 czerwca w Domu Kultury w Środzie Śl.

Jubileuszowa wygrana  »
Tekst opublikowany 2006-06-28, opracowanie j.l.
Niezły prezent w trzydziestym roku istnienia sprawiła sobie kapela Dolnoślązacy. W odbywającym się 11 czerwca w Piotrowicach (powiat Chojnów) I Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Śpiewająca Wieś” zajęła pierwsze miejsce, na trzynaście zespołów startujących w konkursie.

Zderzenie ciężarówek, ruch zablokowany »
Tekst opublikowany 2006-06-28, opracowanie red.
Dziś rano, na drodze między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi doszło do zderzenia dwóch ciężarówek. Na feralnym odcinku policja wprowadziła ruch wahadłowy, co spowodowało gigantyczne, sięgające dwóch kilometrów korki. Kierowcy mogą wybrać objazd przez Kostomłoty bądź Kąty Wrocławskie.

Reaktywacja w Powiecie - Już dziś konferencja »
Tekst opublikowany 2006-06-27, opracowanie www.powiat-sredzki.pl
Powiatowy Urząd Pracy w Środzie Śląskiej 1 maja 2006 rozpoczął nabór do nowego programu realizowanego w ramach działania 1.3. SPO RZL współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. „Reaktywacja”. Dziś o godzinie 11 odbędzie się konferencja poświęcona akcji.

Komunikat GOPS »
Tekst opublikowany 2006-06-27, opracowanie um
Wydawanie i przyjmowanie wniosków na nowy okres zasiłkowy (wrzesień 2006 - sierpień 2007) rozpocznie się 1 lipca - informuje Gminny Ośrodek Pomocy Spoecznej w Środzie Śląskiej.

Czytelnicy informują. Drzewa uratowane  »
Tekst opublikowany 2006-06-27, opracowanie j.l.
Polna droga (przedłużenie ul. Reymonta) ze Środy Śl. do Proszkowa często używana jest przez rowerzystów w celach rekreacyjnych. Ostatnio jeden z nich poinformował nas, że ktoś próbuje zasypywać porośniętą lasem nieckę po lewej stronie drogi tuż za Środą, a przynajmniej robi tam sobie wysypisko ziemi i gruzu, przysypując drzewa na wysokość kilku metrów

Wspólna kontrola. Nakryci na lewiźnie  »
Tekst opublikowany 2006-06-27, opracowanie red.
Sześć twardych dysków i ponad pięćdziesiąt płyt CD z nielegalnym oprogramowaniem, ujawnili w dwóch firmach handlowo-usługowych na terenie Środy Śl. i zabezpieczyli policjanci wraz z przedstawicielem Biura Ekspertyz ds. Ochrony Praw Autorskich.

Wakacje z lekturą »
Tekst opublikowany 2006-06-26, opracowanie BP
Spotkanie zatytułowane "Zabierz książkę na wakacje!", odbędzie się w czwartek, 29 czerwca, w czytelni Biblioteki Publicznej w Środzie Śl., o godzinie 18.00.

Internauci piszą. Miała zaledwie kilka miesięcy...  »
Tekst opublikowany 2006-06-26, opracowanie j.l.
Do naszego portalu przyszedł niedawno list: "Sprawa dotyczy zniszczonej bariery ochronnej, nad starym korytem Średzianki na ulicy Kolejowej. (...) miała zaledwie kilka miesięcy, a została poważnie uszkodzona w czasie wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę. Myślę, że już czas, aby sprawca dokonał naprawy i zapłacił za to z własnej kieszeni. Sprawa ta to tylko jedna z wielu tego typu". Sprawdziliśmy na miejscu.

Świetlica w Dębicach »
Tekst opublikowany 2006-06-23, opracowanie j.l.
W Dębicach, w budynku przekazanym przez Gminną Spółdzielnię, została uruchomiona świetlica wiejska. - Skorzystałem z tej okazji, ponieważ dzieci i młodzież w Dębicy nie mają dla siebie miejsca innego niż przystanek autobusowy i teren koło kościoła – mówi wójt gminy Czesław Dudziński.

Święto szkoły w Lutyni. Zaszczyt i zobowiązanie »
Tekst opublikowany 2006-06-23, opracowanie j.l.
30 maja szkoła w Lutyni obchodziła 60-lecie istnienia. Tego samego dnia lutyńskiemu Zespołowi Szkół nadano imię Jana Pawła II.

Nagroda za wytrwałość. Jest bankomat »
Tekst opublikowany 2006-06-23, opracowanie j.l.
Od kilku dni Malczyce mogą pochwalić się bankomatem. Bardzo możliwe, że jest to najmniejsza miejscowość w kraju z takim urządzeniem. Jednak droga do bankomatu nie była krótka.

Czekając na wyniki badań...Kajaki w pytaniach i odpowiedziach »
Tekst opublikowany 2006-06-23, opracowanie j.l.
Kajaki działają pełną parą. Jedni się kąpią, inni pływają rowerami wodnymi, inni łowią ryby...Wprawdzie jest tablica informująca o zakazie kąpieli, to jednak już kilkadziesiąt metrów dalej, przy plaży z pomostami, kąpielisko działa pełną parą.

30 lat służby Bogu. Jubileusz w Mrozowie  »
Tekst opublikowany 2006-06-22, opracowanie j.l.
Trzydziestą rocznicę święceń kapłańskich księdza Kanonika Andrzeja Wójciaka obchodzono w parafii Mrozów w niedzielę 4 czerwca.

Tragiczny wypadek. BMW na drzewie  »
Tekst opublikowany 2006-06-22, opracowanie red.
Jedna osoba zginęła, a trzy doznały obrażeń ciała, na drodze między Gozdawą, a Krynicznem. Do wypadku doszło 17 czerwca przed południem. Kierujący BMW dwudziestoczterolatek wychodząc z zakrętu stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z jadącym z przeciwka audi 80.

Co nas czeka w „Kadrze”? Kanapek z majonezem nie będzie  »
Tekst opublikowany 2006-06-21, opracowanie j.l.
Swoją działalność Kino Kadr zainaugurowało w sobotę 10 czerwca. O godz. 15.00 kinooperator Ireneusz Janik wcisnął zielony przycisk projektora i poszło. Na początek „Jan Paweł II” na dwóch seansach.

Zatrzymani za kradzieże i włamania »
Tekst opublikowany 2006-06-20, opracowanie red.
14 czerwca policja zatrzymała czterech siedemnastoletnich młodzieńców, mieszkańców Miękini i okolic. Nieletnim udowodniono dokonanie w sumie aż jedenastu kradzieży i kradzieży z włamaniem.

Więcej policjantów »
Tekst opublikowany 2006-06-20, opracowanie j.l.
Stosunkiem głosów 10:2:1 Rada Gminy Malczyce na sesji 16 czerwca podjęła uchwałę o finansowaniu dodatkowego etatu dla policjanta w miejscowym Rewirze Dzielnicowych.

Dwie strony medalu. Dopóki brudasy, dopóty brud  »
Tekst opublikowany 2006-06-20, opracowanie j.l.
Brudno będzie nadal. Tak długo, jak długo co drugi, co trzeci mieszkaniec Środy Śląskiej bądź jej gość z gminy czy powiatu, będzie zwykłym brudasem, niechlujem i fleją.

Plebiscyt na nazwę Kina w Środzie Śląskiej - wyniki »
Tekst opublikowany 2006-06-20, opracowanie red.
W trakcie trwania ogłoszonego przez władze miasta konkursu na nazwę kina w Środzie Śląskiej zorganizowaliśmy alternatywny plebiscyt, skierowany do naszych czytelników. Mogli oni nadsyłać swoje propozycje nazw, głosować oraz komentować wyniki plebiscytu. Dziś wiemy już, że oficjalnie kino w Środzie Śląskiej nazywać się będzie "Kadr". Nasze wyniki są nieco inne: wygrało...Kino im. Burmistrza Krasuckiego.

Rewizyjny impas trwa »
Tekst opublikowany 2006-06-20, opracowanie e-red.
Dziś rano odbyła się sesja Rady Miejskiej zwołana na wniosek Klubu Radnych Niezależnych. Nie doszło do planowanej przez wnioskodawców dyskusji w sprawie zmian w statucie gminy odnośnie powoływania przedstawicieli klubów radnych w skład komisji rewizyjnej.

Są pieniądze na witraże  »
Tekst opublikowany 2006-06-19, opracowanie j.l.
6 czerwca Zarząd Województwa Dolnośląskiego dokonał wyboru projektów, mających w roku bieżącym uzyskać dofinansowanie w ramach Kontraktu wojewódzkiego dla województwa dolnośląskiego na lata 2005-2006.

Szansa na jaśniejszą gminę. Dwa warianty w sprawie lamp »
Tekst opublikowany 2006-06-19, opracowanie j.l.
Została opracowana i zaktualizowana dokumentacja oświetlenia dla gminy Miękinia. Od radnych gminy zależeć będzie wybór jednego z dwóch możliwych wariantów inwestycji.

Wędkarstwo spławikowe. Wygrały jazie i pstrągi »
Tekst opublikowany 2006-06-19, opracowanie j.l.
Sądząc po najeździe mięsiarzy, którzy od 4 czerwca non-stop dokonywali zbiorowego gwałtu na średzkim zalewie, można przypuszczać, że do wędkarskich siatek trafiły jedne z ostatnich pstrągów z niedawnego zarybienia.

Wyłonimy produkt Środy Śląskiej »
Tekst opublikowany 2006-06-19, opracowanie Powiat Średzki
Nabierają tempa przygotowania do tegorocznego "Święta Wina w Mieście Skarbów" zaplanowanego na 16 i 17 września. Już teraz organizatorzy zapraszają mieszkańców miasta i powiatu do udziału w konkursach i przygotowywania własnych receptur.

Dla bezpieczeństwa ludzi. H – jak helikopter »
Tekst opublikowany 2006-06-19, opracowanie j.l.
Wszystko wskazuje, że bliska finału jest kwestia oznakowania lądowiska dla śmigłowców ratowniczych na parkingu przy drodze 94 tuż przed Komornikami (jadąc od strony Wrocławia).

Finał konkursu w PSP »
Tekst opublikowany 2006-06-16, opracowanie j.l.
Blisko czterysta prac wpłynęło na konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem "Straż pożarna uczy i ratuje". Finał konkursu i wręczenie nagród miało miejsce 2 czerwca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śl.

Co zobaczymy w nowym kinie?  »
Tekst opublikowany 2006-06-16, opracowanie red.
W niedzielę 18 czerwca Dom Kultury Kino "KADR" zaprasza na dwie projekcje. Zaprezentowane zostaną filmy - jak piszą organizatorzy - "trafiające w gust młodej jak i tej nieco starszej publiczności."

Akcja "Prędkość" na średzkich drogach »
Tekst opublikowany 2006-06-16, opracowanie red.
W dniach 14-18 czerwca na terenie naszego powiatu funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej przeprowadzą akcję "Prędkość".

Rekreacja rowerowa. Udana przejażdżka  »
Tekst opublikowany 2006-06-14, opracowanie j.l.
Trzydzieści kilometrów i dwieście metrów przejechali w piątek 2 czerwca uczestnicy rajdu rowerowego wzdłuż brzegów Odry, towarzyszącego tegorocznym Dniom Środy Śląskiej.

Zagra Oddział Zamknięty »
Tekst opublikowany 2006-06-13, opracowanie red.
W sobotę i niedzielę 24-25 czerwca odbędzie się kolejna edycja Dni Malczyc. Tym razem, zgodnie z tytułem i zamierzeniami organizatorów, w stylistyce rockowej. Prezentujemy pełny program imprezy.

Więcej psów niż skarbów? »
Tekst opublikowany 2006-06-13, opracowanie red.
Sądząc po tym, co dało się zaobserwować na średzkim pl. Wolności (ścisłe centrum miasta – przyp. red.) w sobotnie przedpołudnie 27 maja, można by powiedzieć: Środa Śląska – miasto psów. Psów dużych, małych, czyichś i bezpańskich. Psów mogących stanowić zagrożenie zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Wyniki raczej mizerne... »
Tekst opublikowany 2006-06-12, opracowanie e-red.
Tylko nieco ponad trzy kilogramy ryb złowiono podczas rozegranych wczoraj zawodów wędkarskich o mistrzostwo koła PZW nr 20 w Środzie Śl.

Centrum Malczyc doczekało się remontu »
Tekst opublikowany 2006-06-12, opracowanie red.
W czerwcu zostaną rozpoczęte prace budowlane związane z przebudową chodników w centrum Malczyc oraz budowy parkingu przy cmentarzu komunalnym. Jest to kolejna inwestycja realizowana z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych.

Jan Paweł II w Lutyni »
Tekst opublikowany 2006-06-09, opracowanie ZS Lutynia
Po wielu miesiącach przygotowań wreszcie mamy swojego patrona. 30 maja b.r. nastąpiło uroczyste nadanie imienia Jana Pawła II Zespołowi Szkół w Lutyni, połączone z obchodami 60-lecia szkoły.

Pomoc dla młodych bezrobotnych. Rusza akcja Kompas »
Tekst opublikowany 2006-06-09, opracowanie red.
Od czerwca Powiatowy Urząd Pracy w Środzie Śląskiej rozpoczął realizację kolejnego projektu pod nazwą "Kompas", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Działania projektu skierowane będą do 111 osób bezrobotnych do 25- tego roku życia oraz absolwentów wszystkich typów szkół, bezrobotnych przez okres do 24 miesięcy.

Modelarstwo. Dmuchawce latawce, wiatr...  »
Tekst opublikowany 2006-06-08, opracowanie j.l.
Z kapryśnym wiatrem i oporem materii w ramach Święta Latawca walczyli młodzi modelarze w piątek 2 czerwca.

Poznając swoją małą ojczyznę. Wariacja n/t św. Jana  »
Tekst opublikowany 2006-06-08, opracowanie j.l.
Reprezentanci klas pierwszych gimnazjum w Środzie Śl. spotkali się 2 czerwca na dziedzińcu Muzeum Regionalnego. Bohaterem tegorocznej, trzeciej, edycji Konkursu Regionalnego „Czy znasz swoją małą ojczyznę?” był św. Jan Nepomucen.

Kłusownicy i złodzieje. Rodzinny „biznes”  »
Tekst opublikowany 2006-06-08, opracowanie red.
Rozboju dokonali 10 maja. Zatrzymano ich czternaście dni później. Ofiarą dwóch braci (lat 16 i 20), mieszkańców Środy Śl., padł obywatel RFN.

Stawiam na jakość i kulturę. Rozmowa z Anną Kuszlik  »
Tekst opublikowany 2006-06-07, opracowanie j.l.
Pochodzi z ziemi ząbkowickiej. Od roku mieszka w Środzie Śl. i z tym miejscem wiąże swoją przyszłość. Jest magistrem kulturoznawstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 8 maja dyrektorem Biblioteki Publicznej w Środzie Śl.

Śmierć na drodze. Tragiczny wypadek przed Źródłami  »
Tekst opublikowany 2006-06-07, opracowanie j.l.
1 czerwca około godziny 3.30, jadący z dużą prędkością w stronę Wrocławia opel kadett combi, na prostym odcinku drogi przed Źródłami zaczął nieznacznie zjeżdżać w kierunku osi jezdni.

Omnibus jubileuszowy. Przydatna reguła Lenza  »
Tekst opublikowany 2006-06-07, opracowanie j.l.
M.in. nad tym dlaczego magnes w miedzianej rurce spada wolniej niż kulka szklana, mimo, że jest od niej cięższy, głowili się 23 maja gimnazjaliści z Ciechowa, Lutyni, Miękini, Rakoszyc, Szczepanowa, Ujazdu Górnego i Środy Śl., podczas piątego już finału Powiatowego Konkursu „Omnibus nauk przyrodniczych”.

Kino „Kadr” zaprasza. Premiera w sobotę  »
Tekst opublikowany 2006-06-07, opracowanie j.l.
M.in. z naszym udziałem w piątek 2 czerwca odbyło się w Domu Kultury zebranie składu powołanego do rozstrzygnięcia konkursu na nazwę kina w DK. Zadanie nie było proste. Pięćdziesiąt trzy osoby nadesłały ogółem ponad osiemdziesiąt propozycji.

Większa wiedza – większa szansa. Wkrótce targi pracy  »
Tekst opublikowany 2006-06-06, opracowanie j.l.
Wychodząc naprzeciw problemom, z jakimi zmagają się młodzi mieszkańcy powiatu szukający pracy, działający przy Środowiskowym Hufcu Pracy w Środzie Śl. Klub Pracy organizuje 26 czerwca targi pracy pod hasłem: Większa wiedza – większa szansa.

I Nocne Śpiewanie. Było dobrze – chcemy jeszcze  »
Tekst opublikowany 2006-06-05, opracowanie j.l.
Członkowie malczyckiego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów od dawna nosili się z zamiarem zorganizowania imprezy promującej amatorską twórczość muzyczną seniorów.

Modernizacja rozpoczęta »
Tekst opublikowany 2006-06-02, opracowanie j.l.
Powiat średzki rozpoczął modernizację drogi powiatowej nr 2075D na odcinku Ciechów - Jenkowice. Zadanie współfinansowane jest ze środków UE w ramach ZPORR. Obecnie prowadzone są prace ziemne, nawierzchniowe (poszerzenie jezdni, profilowanie nawierzchni pod warstwę ścieralną) oraz oczyszczenie rowów.

Radni będą strzelać »
Tekst opublikowany 2006-06-02, opracowanie j.l.
Tradycyjnie podczas czerwcowych Dni Malczyc odbędą się pierwsze potyczki w ramach VII edycji Turnieju Radnych. Samorządowcy zmierzą się m.in. w strzelaniu z łuku, rzutach do kosza. Dotychczas trzykrotnie turniej wygrywały Kostomłoty, dwa razy zwyciężyły Malczyce i raz Udanin. Szczególnie teraz, przed jesiennymi wyborami radni powinni się przyłożyć. A nuż sportowa postawa przysporzy nowych wyborczych sympatii...

Wszechświat malowany. Widzą więcej niż „zdrowi”  »
Tekst opublikowany 2006-06-01, opracowanie j.l.
W salach wystawienniczych średzkiego Muzeum Regionalnego można jeszcze do końca czerwca oglądać wystawę czasową „Wszechświat malowany”.

Już dziś początek Dni Środy Śląskiej! »
Tekst opublikowany 2006-06-01, opracowanie red.
Do 4 czerwca potrwają rozpoczęte dziś Dni Środy Śląskiej. Imprezę zwieńczy koncert Szymona Wydry i Carpe Diem, wcześniej mieszkańcy miasta i okolic będą mogli uczestniczyć m.in. w rajdzie rowerowym, wystawie psów rasowych, koncercie jazzowym, zawodach wędkarskich, konkursie regionalnym i wielu innych imprezach. Prezentujemy dokładny plan Dni naszego miasta.

Zaproszenie na Kajaki »
Tekst opublikowany 2006-05-31, opracowanie PZW
Zarząd Koła PZW nr 20 w Środzie Śl. organizuje Spławikowe Mistrzostwa Koła 2006 seniorów i juniorów.

Będą remonty, czekamy na halę »
Tekst opublikowany 2006-05-31, opracowanie j.l.
Ponad 100 tys. zł zarezerwowano w budżecie na wakacyjne remonty w gminnych placówkach oświatowych. Podpisano również umowę na wykonanie koncepcji budowy sali sportowej przy Zespole Szkół w Malczycach.

Tajemnice autostrady »
Tekst opublikowany 2006-05-31, opracowanie red.
16 maja brygadzista z firmy prowadzącej prace na drodze A4, powiadomił o odkopaniu na jej 117 km podczas prowadzonych tam prac ziemnych fragmentów ludzkiego szkieletu

Przewozili alkohol i...wpadli »
Tekst opublikowany 2006-05-31, opracowanie red.
28 maja w Środzie Śląskiej kierujący Mazdą 20-latek nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z prawidłowo jadącym ciężarowym Mercedesem. Zarówno młody kierowca, jak i dwoje pasażerów Mazdy doznali obrażeń ciała, choć ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zagraża im natomiast policja, która w samochodzie znalazła 195 jednolitrowych butelek z alkoholem etylowym bez znaków akcyzy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej.

Wkrótce II Święto Wina. Do rozdania 5000 litrów  »
Tekst opublikowany 2006-05-30, opracowanie j.l.
Do drugiego Święta Wina mamy jeszcze końcówkę wiosny i cale lato. Jednak przygotowania już teraz nabierają tempa. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 12 maja. Z informacji wstępnych wynika, że atrakcji nie zabraknie.

Dzień Dziecka w Malczycach »
Tekst opublikowany 2006-05-30, opracowanie red.
Z okazji Dnia Dziecka Gmina Malczyce organizuje dwie imprezy pn. „Środowisko Lokalne bez barier – Integracyjny Dzień Dziecka”, które odbędą się w Malczycach i Kwietnie.

Warto było czekać. Ruszyła budowa kanalizacji  »
Tekst opublikowany 2006-05-30, opracowanie j.l.
3070 metrów bieżących wyniesie długość wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej dla ulic: Sienkiewicza, Kolonia Papierni, Topolowej, Kolonia Cukrowni, Górnej, Środkowej, Mazurowickiej, Szkolnej i Ogrodowej.

Znak dla LPR »
Tekst opublikowany 2006-05-29, opracowanie e-red.
Wygląda na to, że bliska finału jest kwestia oznakowania lądowiska dla śmigłowców ratowniczych na parkingu przy drodze 94 tuż przed Komornikami (jadąc od strony Wrocławia).

Zmierzyć się z całą Polską. Michał Sember szósty w kraju  »
Tekst opublikowany 2006-05-26, opracowanie j.l.
Każdego roku średzka „tysiąclatka”, a dla niewtajemniczonych Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego, staje do konkursu English ACE, aby – najkrócej mówiąc – zmierzyć się z całą Polską w zakresie języka angielskiego.

I kwartał w Szpitalu Powiatowym »
Tekst opublikowany 2006-05-26, opracowanie Janina Hulacka
Wśród materiałów dostarczonych radnym przed wczorajszą sesją Rady Powiatu, był raport z działalności średzkiego Szpitala Powiatowego. Prezentujemy dokument w całości. Jego autorką jest Janina Hulacka, zarządzająca ośrodkiem.

Od Cukrowni dla Steru  »
Tekst opublikowany 2006-05-25, opracowanie j.l.
W odpowiedzi na prośbę Zarządu LKK „Ster” Malczyce i wójta gminy Czesława Dudzińskiego skierowaną do prezesa Cukrowni „Małoszyn” SA Adama Sebzdy, klubowi przekazano nieodpłatnie busa ford transit.

Prawie jak skałki »
Tekst opublikowany 2006-05-25, opracowanie j.l.
Co można uprawiać w Środzie Śl.? Jeżeli chodzi o sport, to głównie piłkę nożną. Z dyscyplin bardziej ekstremalnych, np. skateboarding, choć kilka lat temu skejterzy byli jakby nieco bardziej widoczni.

Młodzi na rynku pracy. Szansa po raz trzeci  »
Tekst opublikowany 2006-05-24, opracowanie j.l.
Ochotnicze Hufce Pracy już po raz trzeci realizują projekt "Twoja wiedza - Twój sukces. Nauka - wiedza – praca."

Konkurs na rynek rozstrzygnięty  »
Tekst opublikowany 2006-05-23, opracowanie j.l.
10 tys. zł to łączna pula nagród do wygrania w ogłoszonym przez gminę Środa Śl. i zakończonym w ubiegłym tygodniu konkursie.

Poezja, to wielka Pani...Młodzież wspomniała Ojca Świętego  »
Tekst opublikowany 2006-05-23, opracowanie Violetta Leńska
8 maja, Młodzieżowa Rada Gimnazjum w Ujeździe Górnym, zorganizowała wieczór literacki, poświęcony twórczości Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Mottem przewodnim wieczornicy były słowa Ojca Świętego „Poezja, to wielka Pani, której trzeba całkowicie się poświęcić...”.

Piastowie Śląscy w Szczepanowie »
Tekst opublikowany 2006-05-22, opracowanie e-red.
Wczoraj po południu uroczyście nadano Zespołowi Szkół w Szczepanowie imię Piastów Śląskich. Odbyły się także uroczystości z okazji 60-lecia istnienia szkoły w Szczepanowie.

Śladami naszych mieszkańców. Pamiętamy o ppłk. Hryniewiczu »
Tekst opublikowany 2006-05-22, opracowanie j.l.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Średzkiej oraz Dom Kultury w Środzie Śląskiej i Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej

Pamiętaj o godzinie. Duże kontenery tylko do końca roku »
Tekst opublikowany 2006-05-19, opracowanie AS
Tylko do końca roku na terenie gminy funkcjonować będą duże kontenery na śmieci. Już teraz wszyscy właściciele posesji powinni wyrzucać śmieci do kubłów otrzymanych na podstawie umów o wywóz odpadów stałych. Dziś przypominamy najbliższe terminy odbioru śmieci w poszczególnych miejscowościach.

Nasze wspomnienia - podsumowanie plebiscytu »
Tekst opublikowany 2006-05-19, opracowanie red.
W czasie długiego majowego weekendu zaproponowaliśmy Państwu plebiscyt, w którym staraliśmy się wytypować najbardziej trwałe wspomienie związane ze Świętem Pracy w PRL. Prezentujemy wyniki oraz komentarze.

Straż rybacka czuwa. Udany połów SSR  »
Tekst opublikowany 2006-05-18, opracowanie red.
Nie śpią kłusole, czuwają i strażnicy rybaccy. Późnym popołudniem na Odrze w Głosce i Lenartowicach funkcjonariusze Społecznej Straży Rybackiej i policjanci ze Środy Śl. dokonali dwóch zatrzymań

Otwarto biuro poselskie PiS  »
Tekst opublikowany 2006-05-17, opracowanie e-red.
Wczoraj o godz. 13.00 na pl. Wolności 60 zainicjowano działalność Biura Poselskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Trzy w jednym, czyli majówka w Kostomłotach  »
Tekst opublikowany 2006-05-17, opracowanie red.
Każdy kto został na długi weekend w domu 1maja nie mógł narzekać na nudę. Tego dnia w Kostomłotach miały miejsce aż trzy wydarzenia – obchody Dnia Zwycięstwa, zawody z okazji Dnia Strażaka oraz pierwszomajowy festyn. W uroczystościach tych wzięli udział również goście z Francji.

Święto strażaków. Pomagają każdemu, bez wyjątku  »
Tekst opublikowany 2006-05-16, opracowanie Violetta Leńska
Tegoroczne obchody święta strażaków w powiecie średzkim rozpoczęły się w gminie Udanin.

Razem można więcej. Czekając na zgodę konserwatora  »
Tekst opublikowany 2006-05-16, opracowanie j.l.
Inicjatywa odnowienia poniemieckiego cmentarza w lesie koło Kadłuba ma szanse na powodzenie. Podjęta przez mieszkańców miejscowości zyskała poparcie ks. Jerzego Machnacza, który od kilku miesięcy także jest jej mieszkańcem.

Pielgrzymka Krwiodawców. Z "Kropelką Życia" na Jasną Górę  »
Tekst opublikowany 2006-05-16, opracowanie j.l.
21 maja (niedziela) odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Krwiodawców na Jasną Górę.

Czytelnicy pytają. Jest boisko i mini-złomowisko  »
Tekst opublikowany 2006-05-16, opracowanie j.l.
Pozostaje jeszcze tylko mini-złomowisko na międzyblokowym trawniku. Do tego, by Jasio, czy Małgosia popchnął kolegę, czy koleżankę na niebezpieczne żelastwo, dużo nie trzeba.

Symbol dla młodego pokolenia. Poświęcono sztandar Sybiraków »
Tekst opublikowany 2006-05-15, opracowanie j.l.
Wyjątkowo uroczysty charakter miała niedzielna msza św. koncelebrowana, w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śl. 7 maja.

Plener fotograficzny "Wiosna Nad Odrą" »
Tekst opublikowany 2006-05-15, opracowanie red.
Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja" oraz WWF Polska – Biuro Projektu "Odra" zapraszają w dniach 26-28 maja na kolejny plener fotograficzny "Wiosna Nad Odrą"

Nie zwlekaj z wymianą prawa jazdy! »
Tekst opublikowany 2006-05-15, opracowanie www.powiat-sredzki.pl
Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji przypomina o obowiązku wymiany wszystkich starych tzw. "nieplastikowych" praw jazdy. Termin wymiany upływa 30 czerwca br.

Dzień strażaka 2006 »
Tekst opublikowany 2006-05-15, opracowanie e-red.
Polowa msza święta, orkiestra dęta z OSP Lubawka oraz awanse, odznaczenia, dyplomy...

Gdy słowo ciałem się staje. A jednak uschły »
Tekst opublikowany 2006-05-12, opracowanie j.l.
Lipy, których korzenie pocięto usychają. Dwie praktycznie już są suche. Jedna jeszcze "zipie"...

Broń biała i śrutowa. Targowy arsenał »
Tekst opublikowany 2006-05-12, opracowanie red.
Co zrobić by uzbroić się po zęby jak wojownik ninja, czy Sandokan – Tygrys Malezji? Wystarczy udać się od czasu do czasu na średzkie targowisko miejskie (czynne we wtorki i piątki- przyp. red.).

Zatrzymano złodziei budowlanych »
Tekst opublikowany 2006-05-12, opracowanie mo
8 maja 2006 roku w Wilkszynie średzka policja zatrzymała trzech mieszkańców powiatu średzkiego w wieku 46,42 i 26 lat (zam. powiat średzki śląski).

Asfaltowy dywanik na pl. Wolności »
Tekst opublikowany 2006-05-12, opracowanie red.
Rozpoczęło się kładzenie nowej tymczasowej nawierzchni na głównym ciągu komunikacyjnym pl. Wolności od ul. Ogrody Zamkowe do ul. Korwina.

Nasze interwencje. Już po śmieciach »
Tekst opublikowany 2006-05-11, opracowanie red.
O workach (prawdopodobnie ze śmieciami) "zdeponowanych" przy drodze między stadionie, a przedszkolem, łączącej ul. Partyzantów z al. Konstytucji 3 Maja, pisaliśmy niedawno.

UE przeciw biało-czerwonej? »
Tekst opublikowany 2006-05-11, opracowanie W.B.
Od początku maja zaczęły obowiązywać unijne tablice rejestracyjne. Stare tablice rejestracyjne samochodów można wymieniać na nowe. Można, bo wymiana nie jest obowiązkowa. Cena za wydanie nowych tablic rejestracyjnych nie ulega zmianie, czyli będzie wynosić tyle samo, co za tablice wydane przed 1 maja br.

Jak spędzimy dni miasta? »
Tekst opublikowany 2006-05-11, opracowanie red.
Przedstawiamy dokładny program obchodów Dni Środy Śląskiej. Impreza odbędzie się w dniach 1-4 czerwca, największą gwiazdą będzie zespół Szymona Wydry - Carpe Diem.

8 lat za 100 litrów »
Tekst opublikowany 2006-05-11, opracowanie red
Zatrzymany nie miał pozwolenia na posiadaną broń. Nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć, w jaki sposób stał się posiadaczem tak dużej ilości alkoholu...

Matura w Środzie Śląskiej. "Za pięć dwunasta", czyli 9.55 »
Tekst opublikowany 2006-05-10, opracowanie j.l.
W czwartek 4 maja 426 tys. uczniów w całej Polsce przystąpiło do pierwszego pisemnego egzaminu maturalnego. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdawali obowiązkowo język polski, obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).

Urząd Gminy w Kostomłotach informuje »
Tekst opublikowany 2006-05-10, opracowanie www.kostomloty.pl
Urząd Gminy w Kostomłotach informuje, że w dniu 16 maja 2006r. odbędą się przetargi ustne – licytacje na sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

10 milionów zysku Gminy Malczyce »
Tekst opublikowany 2006-05-10, opracowanie malczyce.wroc.pl
W ostatnich dniach kwietnia odbyła się sesja absolutoryjna Gminy Malczyce. Wójt Gminy przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu za 2005 rok. Zrealizowane dochody wyniosły 10 487 794 PLN, przy planie wynoszącym 10 941 479 zł.

Czy zdrowie można kupić »
Tekst opublikowany 2006-05-10, opracowanie Iwona Ciepluch - malczyce.wroc.pl
O tym, że zdrowia kupić nie można, że jest ono wartością, którą musimy szanować od najmłodszych lat, wiedzą już dzieci. Może nie zawsze to rozumieją, bo tak naprawdę zdrowie zaczynamy doceniać, kiedy mamy z nim problemy.

Reaktywacja w Powiecie »
Tekst opublikowany 2006-05-10, opracowanie powiat-sredzki.pl
Powiatowy Urząd Pracy w Środzie Śląskiej 1 maja 2006 rozpoczął nabór do nowego programu realizowanego w ramach działania 1.3. SPO RZL współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. „Reaktywacja”.

Szansa na drogi do PGR. Agencja da, gmina dołoży »
Tekst opublikowany 2006-05-09, opracowanie j.l.
Ostatnio pieniąde Agencja znalazła. Na podstawie zawartego z nią porozumienia, gmina ma przejąć na własność wszystkie drogi mające status publicznych. ANR pokryje 80% kosztów (223 tyś. zł) budowy dwóch z nich.

O co chodzi? Nieważne. »
Tekst opublikowany 2006-05-09, opracowanie e-red.
Około 20-25 minut non-stop mówił burmistrz Środy Śl. na marcowej sesji Rady Miejskiej. Bez zająknięcia, bez dłuższej przerwy i bez szklanki wody. Za to z zapałem, aktorsko, z dyskretną gestykulacją i modulacją głosu.

Szukaj pracy w Internecie »
Tekst opublikowany 2006-05-05, opracowanie red.
Urząd Pracy w Środzie Śląskiej prezentuje wszystkie swoje oferty w Internecie, pod adresem www.epuls.praca.gov.pl. Już niebawem wszystkie oferty znajdą się również w naszym serwisie - zapraszamy!

Średzka majówka »
Tekst opublikowany 2006-05-04, opracowanie red.
Wczoraj przed południem, w 215 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pod pomnikiem Żołnierzom Polskim na pl. Wolności w Środzie Śl. złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Pełny sukces wnioskodawców. Dofinsnowanie rozwoju najmłodszych  »
Tekst opublikowany 2006-05-04, opracowanie j.l.
Ograniczona pula pieniędzy, około 20 wnioskodawców na jedno miejsce, a na liście wniosków objętych dofinansowaniem projekt firmowany przez LKS Odra Głoska.

Kanalizacja gminy. Radni są „za”  »
Tekst opublikowany 2006-05-04, opracowanie j.l.
Jest zgoda na współdzialanie z Wrocławiem w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy.

Hufiec Pracy zaprasza. Dla młodzieży i dorosłych  »
Tekst opublikowany 2006-05-04, opracowanie j.l.
Komenda 1-5 Środowiskowego Hufca Pracy w Środzie Śląskiej ul. Wawrzyńca Korwina 2 rozpoczęła rekrutację do ŚHP na rok szkolny 2006/2007.

1200 kg karpia trafiło wczoraj przed południem do średzkich Kajaków. »
Tekst opublikowany 2006-04-28, opracowanie red.
Pierwszego po zakończeniu rekultywacji zbiornika zarybienia dokonało Koło PZW nr 20 w Środzie Śl. Do wody, oprócz okołowymiarowych karpi lustrzeni i pełnołuskich, trafiło także kilkanaście amurów.

Kajaki od czerwca »
Tekst opublikowany 2006-04-27, opracowanie j.l.
Oficjalne otwarcie i oddanie do użytku akwenu "Kajaki" w Środzie Śl. zaplanowano na przypadające w pierwszy weekend czerwca Dni Środy Śląskiej, kiedy to na zbiorniku odbędą się Powiatowe Zawody Wędkarskie organizowane w tym roku przez średzkie Koło PZW nr 20.

Potrzebna krew! »
Tekst opublikowany 2006-04-26, opracowanie red.
Otrzymaliśmy wiadomość od jednego z naszych czytelników: potrzebna jest krew grupy "A-Rh-" dla umierajacego dziecka. Wszystkim, którzy mogą pomóc podajemy nr telefonu: 604-947-367

Wystawa (przed)świąteczna »
Tekst opublikowany 2006-04-24, opracowanie j.l.
Jak co roku przed świętami wielkanocnymi Dom Kultury w Malczycach zorganizował wystawę świątecznych prac amatorskich.

Zakupy w sieci. www.figa-z-makiem  »
Tekst opublikowany 2006-04-24, opracowanie red.
Na aukcjach internetowych kupić można w zasadzie wszystko, od majtek, po przerdzewiały niemiecki schmeisser z czasów II wojny światowej. Można się także nieźle „przejechać”, kupując np. ... samochód.

Nasze plebiscyty. Wiwat maj! 1 maj! »
Tekst opublikowany 2006-04-24, opracowanie j.l.
Wprawdzie młode pokolenie nie wie z doświadczenia, czym był 1 maja przed rokiem 1990. Minęły te czasy, ustrój jakby inny. Jednak, kiedy się wspomni ten szczególny, jak by nie było, czas i ówczesny majowy klimat, refleksje nasuwają się same.

Groził nożem, ukradł... nożyczki  »
Tekst opublikowany 2006-04-21, opracowanie red
Chwile niepokoju przeżył, a przynajmniej miał ku temu podstawy, właściciel jednego z zakładów usługowych w środzie Śl. w któryś z pierwszych dni kwietniowych.

Zmiany w Radzie Społecznej PZOZ. Nowy człowiek wojewody  »
Tekst opublikowany 2006-04-19, opracowanie j.l.
Mariusz Wojewódka nowym przedstawicielem Wojewody w Radzie Społecznej przy Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Środzie Śl.

A w oddali – Dali... »
Tekst opublikowany 2006-04-18, opracowanie j.l.
Istnieją realne szanse by pod koniec roku (nieoficjalnie mówi się o październiku) średzkie Muzeum Regionalne otworzyło dla zwiedzających iście bombową wystawę.

Kobieta przed ladą. Zatrzymano oszustkę z fałszywkami  »
Tekst opublikowany 2006-04-15, opracowanie j.l.
W piątek 31 marca funkcjonariusze KP Policji w Środzie Śl. zatrzymali kobietę, która dokonując zakupów płaciła fałszywymi banknotami. Oszustka, jak się później okazało mieszkanka Wrocławia (lat 53), odwiedziła w sumie cztery sklepy, na ul. Legnickiej i pl. Wolności

Siła tradycji »
Tekst opublikowany 2006-04-14, opracowanie j.l.
O tym jak duża jest siła przyzwyczajenia, wie chyba każdy. Wpadamy do rzeki w miejscu gdzie właśnie zburzono most, który był tam od zawsze, walimy głową w ścianę, w miejscu gdzie akurat zamurowano drzwi, przez które przechodziliśmy od dzieciństwa.

Niespodziewana susza »
Tekst opublikowany 2006-04-14, opracowanie e-kpp
12 kwietnia w Środzie Śl. funkcjonariusze tutejszej KP Policji zatrzymali mieszkańca naszego powiatu (lat 48) posiadającego przy sobie 15 litrów alkoholu bez akcyzy.

Echa policyjnej konferencji. Gimnazjaliści u stróżów prawa  »
Tekst opublikowany 2006-04-13, opracowanie j.l.
Zdecydowana większość wizyt młodzieży na policji ma tło mniej lub bardziej kryminalne. Takie czasy. Tym bardziej cieszą przypadki, kiedy pobyt młodych ludzi w KPP jest dla nich nagrodą.

Ze zgromadzenia ZPP. Pytania są – odpowiedzi brak »
Tekst opublikowany 2006-04-12, opracowanie j.l.
Podczas sesji Rady Powiatu 30 marca starosta średzki nawiązał m.in. do Walnego Zgromadzenia Związku Powiatów Polskich, jakie miało miejsce 16-17 marca w Warszawie i w którym uczestniczył.

Pl. Wolności – nowy chodnik »
Tekst opublikowany 2006-04-11, opracowanie e-red.
Nabierają tempa prace przy kapitalnym remoncie chodnika pl. Wolności, między pl. Solnym, a ul. Wrocławską.

Opada woda w Odrze. Maleje zagrożenie powodziowe  »
Tekst opublikowany 2006-04-10, opracowanie e-red.
Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od godz. 6.00 we wtorek 4 kwietnia, do godz. 6.00 7 kwietnia, poziom Odry w Malczycach spadł z 734 do 700 cm (przy stanie alarmowym wynoszącym tu 600 cm). W piątek wójt gminy Malczyce wydał zarządzenie, na mocy którego odwołał alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy od godz. 14.00.

Dyrektor Domu Kultury w Środzie Śląskiej ogłasza konkurs na nazwę kina w średzkim DK. »
Tekst opublikowany 2006-04-07, opracowanie e-red
Nagrodę główną za najlepszą nazwę Kina funduje burmistrz Środy Śl. Termin zgłaszania propozycji upływa 1 czerwca br. Rozwiązaniem konkursu zajmie się Komisja Konkursowa, a wyniki jej prac zostaną ogłoszone podczas Dni Środy Śląskiej 4 czerwca.

Pogotowie przeciwpowodziowe w trzech gminach »
Tekst opublikowany 2006-04-04, opracowanie e-red.
Topnienie pokrywy śnieżnej oraz opady deszczu spowodowały wzrosty stanu wody w rzekach Polski. Najwcześniej i największe wzrosty zanotowano w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz w dorzeczu górnej Wisły – informuje IMGW.

Wszystko zależy od Odry. Sytuacja opanowana.  »
Tekst opublikowany 2006-03-31, opracowanie e-red
Nie maleje zagrożenie powodziowe w wielu częściach kraju. Jak co roku skumulowany efekt topnienia w górach śniegu i opadów na nizinach budzi niepokój. Na szczęście jednak poziom wód na terenie powiatu średzkiego nie stanowi większego zagrożenia dla mieszkańców.

Z sesji Rady Miejskiej. Dziurawy produkt regionalny  »
Tekst opublikowany 2006-03-30, opracowanie e-red.
Zgłoszenie dziur w średzkich ulicach do oferty Produktów Lokalnych Ziemi Średzkiej organizowanej w ramach programu Leader+ przez Stowarzyszenie Dla Powiatu, zaproponował burmistrz Środy Śląskiej Bogusław Krasucki podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej.

Bez pasów w budynek »
Tekst opublikowany 2006-03-30, opracowanie kuwer
Krótko po godz. 3 w nocy 26 marca, kierujący fiatem 126p mieszkaniec Prężyc (lat 27) na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie na pobocze gdzie uderzył w budynek.

Niebawem kino w Środzie Śląskiej »
Tekst opublikowany 2006-03-29, opracowanie red.
Pierwszego kwietnia mają zakończyć się prace nad instalacją aparatury kinowej w średzkim Domu Kultury - powiedział kierownik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych średzkiego Urzędu Miejskiego Jarosław Senator.

Nie ufać i nie wierzyć? Bałagan przyczyną egzekucji »
Tekst opublikowany 2006-03-22, opracowanie j.l.
Okazało się, że wypożyczając pojazd mężczyzna posłużył się fałszywymi dokumentami. Fałszywe dokumenty złodziej przedstawił także mieszkańcowi Środy Śl., który na lubińskiej giełdzie samochód od niego kupił...

Pieniądze na sport. Przyznano 230 tysięcy  »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
Przyznano dotacje na rok bieżący na szeroko pojęte rozpowszechnianie kultury fizycznej i turystyki przez działające na terenie gminy kluby i organizacje sportowe.

Darmowa mammografia. Wójt pokrywa koszty badań  »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
Od dziś do soboty (23 - 25 marca), w Ośrodku Zdrowia w Malczycach. Przeprowadzone będą bezpłatne badania mammograficzne, zorganizowane dzięki współpracy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Urzędu Gminy w Malczycach.

Wspaniała sanna. Wspomnień nie zabraknie »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
Dużo radości i sprawili swoim dzieciom rodzice uczniów kl. 2a z Gimnazjum w Miękini oraz wychowawczyni klasy Maria Sierota, organizując im niedawno saneczkowe szaleństwa.

VI Konkurs Recytatorski. Cicha poezja światów... »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
Dwadzieścioro pięcioro dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych w Krynicznie, Ciechowie, Szczepanowie, Rakoszycach i Środzie Śl. wzięło udział w VI Gminnym Konkursie Recytatorskim.

Konkurs pożarniczy. Staż Pożarna uczy i ratuje »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie Violetta Leńska
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śl., w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom, po raz kolejny zorganizowała na podległym jej terenie konkurs wiedzy pożarniczej.

W sprawie ptasiej grypy. Profilaktyka w szkole  »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie V.L.
W związku rozprzestrzenianiem się na terenie Polski ptasiej grypy, dyrekcja SP w Udaninie podjęła działania profilaktyczne w celu przekazania informacji o zasadach postępowania w wypadku pojawienia się choroby na naszym terenie.

Muzealny plan perspektywiczny. Ciekawa przyszłość i teraźniejszość »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
Wystawa jest żywa. Specyfika takiego założenia, to ciągła zagadka i brak możliwości przewidzenia, co jeszcze uda się odkryć, a następnie wyeksponować...

Gmina także skorzysta. Odra i Leader+ »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
28 lutego Rada Gminy Malczyce podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na przystąpienie gminy do Rady Fundacji Partnerstwo Doliny Środkowej Odry.

Konferencja na wysokim szczeblu. Przeciwko prostytucji i narkomanii dzieci »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
Podczas konferencji ustalono formy współpracy i wymiany informacji między podmiotami współodpowiedzialnymi za przeciwdziałanie i zwalczanie zjawiska prostytucji nieletnich i narkomanii.

Sybiracka uroczystość. Wręczono Krzyże Zesłańców Sybiru »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
Uroczysty przebieg miało lutowe zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków średzkiego Koła Związku Sybiraków.

Kolejna wizyta astronauty. Szansa na współpracę polsko-amerykańską »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
16 marca br. po raz kolejny gościł w Środzie Śl. amerykański astronauta, kapitan promu kosmicznego Columbia i wiceprezes NASA Jon McBrid.

SP Mazurowice do likwidacji. Rodzice także wyrazili zgodę »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
Uchwałę w sprawie zawiadomienia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, rodziców uczniów mazurowickiej filii SP w Malczycach oraz Wójta gminy Malczyce o zamiarze likwidacji szkoły filialnej w Mazurowicach, Rada Gminy Malczyce podjęła 28 lutego.

Szansa na rok bieżący. Ruiny do rozbiórki »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie (R.S. j.l.)
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku mają zapaść decyzje odnośnie rozbiórki obiektów komunalnych, których stan techniczny nie pozwala na ich dalsze użytkowanie, a kapitalny remont jest nieopłacalny.

Psi problem rozwiązany? W oczekiwaniu na uchwałę »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
O podjęciu przez gminę kroków w celu rozwiązania problemu bezpańskich lub pozostawianych bez opieki psów pisaliśmy kilka tygodni temu. Są już pierwsze efekty.

Poezja Krystyny Semczuk. Co zrobić z czasem? »
Tekst opublikowany 2006-03-21, opracowanie j.l.
Z przyczyn niezależnych, uległ zmianie termin spotkania z poezją Krystyny Semczuk.

Rezygnacja i powołanie. Nowy komendant SSR  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie j.l.
Podczas sesji Rady Powiatu 23 lutego, podjęto uchwałę o przyjęciu rezygnacji Macieja Mosza z pełnionej dotychczas funkcji powiatowego Komendanta Społecznej Straży Rybackiej.

Niebezpieczny potok. Kostomłoty OSP na pierwszej linii  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie j.l.
Praktyczną szkołę walki z ustępującą zimą przeszli ostatnio członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Kostomłot, Osieka, Paździorna i Lutyni.

Zimowy stan klęski? Na podwójnym lodzie  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie j.l.
Spore problemy z zimą mieli ostatnio mieszkańcy Środy Śl. Śliskie, prawie niesypane chodniki, podczas odwilży kałuże wody lub pośniegowej breji, następnie znowu lód i znowu sypanie z łaski na uciechę, najczęściej, kiedy śnieg i lód znikały pod wpływem słońca. Dziwne, ale prawdziwe.

Samborz w sieci. Dziewiąta miejscowość ma kanalizację.  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
30 stycznia br. odbył się odbiór końcowy inwestycji „Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w miejscowości Samborz, gmina Kostomłoty”. Inwestycja jest współfinansowana Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Z grypą w tle. Obradował sztab kryzysowy »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie j.l.
W związku z ptasią grypą w ostatnim czasie mieszkańcy częściej reagują na przypadki znajdowania martwego ptactwa. Pod koniec lutego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Środzie Śl. dwa takie sygnału otrzymał z Ruska (gm. Malczyce) i okolic Mieczkowa (gm. Kostomłoty).

Przedwczesne podziękowania. W Rakoszycach bez zmian  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie j.l.
Jeżeli paszkwile można dzielić na mniej lub bardziej udane, ten, był wyjątkowo niskich lotów. Dziwi fakt, że przedstawiciele praktyk z WOZ w Rakoszycach, zdecydowali się na publiczne „pranie brudów” akurat na forum Rady Powiatu...

Nowa nazwa w mieście. Na prośbę Sybiraków »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie j.l.
Związek Sybiraków w Środzie Śl. zwrócił się do Rady Miejskiej z prośbą o rozpatrzenie możliwości nadania nazwy Skweru Zesłańców Sybiru, placowi koło kościoła św. Krzyża, u zbiegu ulic Białoskórniczej, Korwina, Mickiewicza i Kościuszki.

Podaruj swój procent. Powstało stowarzyszenie „Szansa dla gimnazjum”  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie AS
Przy gimnazjum w Kostomłotach powstało stowarzyszenie „Szansa dla gimnazjum”. Jest to organizacja pożytku publicznego, więc można na jej konto przekazać 1% należnego podatku.

Wybory, wybory, wybory...Rozgrzewka przed jesienią?  »
Tekst opublikowany 2006-03-20, opracowanie j
W prawdzie do wyborów samorządowych pozostało jeszcze kilka miesięcy, jednak w Radzie Gminy Malczyce wyborcza gorączka już trwa...

Mieszkańcy Proszą. Plac Solny pod... »
Tekst opublikowany 2006-03-13, opracowanie j.l.
- Za czym optujemy? Prosimy nie o sporządzenie nam parkingu, ale o kawałek trawy, kawałek ławeczki, jakiś plac zabaw dla dzieci. Niech będzie kilka stanowisk parkingowych dla mieszkańców, ale nie parking publiczny...

Środa Śl. Flamenco na wysokim poziomie. Śpiew, taniec, temperament...  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie j.l.
Za nieco ponad tydzień w średzkim Domu Kultury odbędzie się interesujący koncert flamenco w wykonaniu zespołu „Sueno Andaluz”.

Środa Śl. Dla miłośników sześciu strun. Warsztaty z Leszkiem Cichońskim  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie j.l.
Dom Kultury w Środzie Śl. ma niezwykle kuszącą propozycję dla gitarzystów. Tych uważających się za wirtuozów i tych, którzy dopiero uczą się odróżniać gryf od pudła rezonansowego. Wiek także nie stanowi przeszkody, podobnie jak płeć i miejsce zamieszkania.

Symulacja krótkotrwała. Aktor z Bukówka »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie j.l.
28 lutego w Ciechowie policjanci średzkiej drogówki zatrzymali kierującego osobowym polonezem, znajdującego się pod wpływem alkoholu (1,52 prom.)mieszkańca Bukówka (lat 52), który wczesniej spowodował kolizję drogową.

Konserwatorski pat chwilowy? 2 godziny o basenie z...gimnazjum  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie j.l.
Blisko dwie godziny dyskutowano 1 marca nad zaprezentowanym projektem basenu z gimnazjum (a nie jak by się mogło wydawać gimnazjum z basenem), na pierwszej w tym roku sesji Rady Miejskiej Środy Śl.

Polonez dla Rolanda II »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie j.l.
Zgodnie z "tradycją" już po raz drugi średzcy maturzyści zatańczyli Poloneza dla Rolanda.

„Moja Gmina” wg dzieci. Konkurs rozstrzygnięty »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie j.l.
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Moja Gmina Miękinia”, zorganizowany pod koniec ubiegłego roku przez Urząd Gminy w Miękini (koordynator Zbigniew Pilch) i tamtejszą Szkołę Podstawową (pomysłodawca – Jolanta Kaczorowska-Jasnocha).

Kosztowna zima. 100 tysięcy to za mało.  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie j.l.
Temat złego stanu dróg gminnych, pogarszającego się co roku na skutek zimy, podjęto podczas sesji Rady Gminy Miękinia 28 lutego.

Mostu nie ma - są „problemy”. 15 km razy 4-5 milionów  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie j.l.
Temat mostu na Odrze w Głosce, choć jego realizacja jest jeszcze sprawą dość odległą, już teraz budzi sporo emocji. Jeden z mieszkańców gminy postanowił je zebrać i w formie listu-skargi skierować do Rady Gminy Miękinia.

Obradowała młodzież. O Parlamencie, o krwiodawstwie  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie j.l.
Druga sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego odbyła się 28 lutego. Obrady rozpoczęto od złożenia ślubowania przez nieobecnego na sesji inauguracyjnej Wiktora Trybkę.

Weź udział w Olimpijskim Konkursie Sztuki »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie j.l.
Jak co roku średzki Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje dla sportowców-artystów Olimpijski Konkurs Sztuki.

Najmłodsi i książki. Pasowania na czytelnika  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie Violetta Leńska
27 lutego w SP Udanin, odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika.

Bandyci coraz młodsi »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie red.
Nie dość, że wchodząc do parku należałoby być przygotowanym na atak ze strony pozostawionego bez opieki nastolatka, to jeszcze warto mieć przy sobie jakiś cenny drobiazg, by nie oberwać za darmo...

Dofinansowanie prób glebowych. Pieniądze nie przepadną  »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie red.
8,7 zł kosztuje całość, 5 zł płaci gmina, resztę (3,7 zł) rolnik – właściciel ziemi. Równanie dotyczy prób glebowych proponowanych rolnikom przez SCh-R we Wrocławiu.

Specjalny samochód do specjalnych zadań »
Tekst opublikowany 2006-03-09, opracowanie AS
Gmina Kostomłoty nareszcie doczekała się samochodu przystosowanego do odbioru odpadów komunalnych. To kolejny krok w rozwoju selektywnej zbiórki odpadów na terenie gminy.

Zlikwidowana plantacja. Narkotycznych żniw nie będzie »
Tekst opublikowany 2006-03-06, opracowanie j.l.
W bagażniku „polówki” znaleźli kilkanaście pakietów z 1,6 kg suszu konopi indyjskich. Jeszcze tego samego dnia udali się do obecnego miejsca zamieszkania mężczyzny. Efekt rewizji przerósł prawdopodobnie najśmielsze oczekiwania...

12 miesięcy w KPP. Więcej patroli, mniej chuligaństwa »
Tekst opublikowany 2006-03-06, opracowanie j.l.
Rozmowa z Komendantem Powiatowym Policji w Środzie Śl. młodszym inspektorem Andrzejem Słowikiem.

Na bani i na głodzie »
Tekst opublikowany 2006-03-06, opracowanie red
Na przysłowiowej „bani” i najwyraźniej na głodzie znajdował się mieszkaniec Proszkowa (lat 24), który 10 lutego przed północą włamał się do sklepu warzywniczego w centrum Środy Śl. Czy pukał? Nie wiadomo.

Nadzwyczajna sesja Rady Gminy. Ryszard Pawłowski Odwołany »
Tekst opublikowany 2006-03-06, opracowanie j.l.
Nadzwyczajna sesja Rady Gminy Malczyce odbyła się 13 lutego. Krótki program obrad zdominował jeden punkt, a mianowicie odwołanie Ryszarda Pawłowskiego z funkcji Przewodniczącego Rady. Naturalną konsekwencją miał być ewentualny punkt drugi: wybór nowego przewodniczącego.

Armia bez ograniczeń. Pobór na finiszu. »
Tekst opublikowany 2006-03-06, opracowanie j.l.
Jutro, 24 lutego, zakończy piętnastodniową pracę Powiatowa Komisja Lekarska. Do poboru stawał rocznik 87 (411 poborowych) i poborowi roczników starszych, do 24 roku życia, którzy do tej pory do poboru nie stanęli (52 poborowych).

Ostatnie sto przed maturą. "Książęca" studniówka »
Tekst opublikowany 2006-03-06, opracowanie j.l.
Toast w Sali Maksymiliana, polonez w Sali Balowej – to tradycyjny początek studniówek w podwałbrzyskim zamku Książ. W sobotę 11 lutego do grona licealistów świętujących ostatnie sto dni przed maturą w tym szczególnym miejscu, dołączyli uczniowie klas trzecich średzkiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Dzisiaj
Niedziela 16 maja 2021
Imieniny
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl
Ogłoszenia nieruchomości

reklama
Nieruchomości Środa Śląska

OtoSroda.pl © 2007 - 2021 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
odwiedziny: 0

Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl
Znajdź wydarzenie
na naszym afiszu
Znajdź wydarzenie
na naszym afiszu
Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl