Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Niemowlę oznacza spiralę długów?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Koszt wyprawki dla noworodka kilkukrotnie przekracza wartość 1000 zł, które otrzymują świeżo upieczeni rodzice w ramach becikowego. Wiele par nie stać na taki wydatek i dlatego decydują się na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, aby móc kupić niezbędne rzeczy dla maluszka. Warto dobrze przeanalizować budżet domowy przed pojawieniem się dziecka na świecie, gdyż nasze wydatki znacznie wzrosną i szybko może okazać się, że nie stać nas na spłacanie rat.

Przed narodzinami dziecka do kupienia mamy nie tylko ubranka, pieluchy, czy smoczki, ale również rzeczy droższe – wózek, łóżeczko, fotelik do samochodu. Na dodatek, to dopiero początek rewolucji w budżecie domowym. Pojawienie się malucha może nawet oznaczać dwukrotny wzrost wydatków na rodzinę. Dlatego warto już podczas ciąży zweryfikować, na co wydajemy pieniądze i rozpocząć oszczędzanie. Rozważnie należy posługiwać się także kartą kredytową. W sklepach z rzeczami dla dzieci łatwo stracić głowę i wydać o wiele za dużo. Jeżeli decydujecie się na zaciągniecie pożyczki na najdroższe rzeczy z wyprawki, pamiętajcie, że spłacać raty będziecie już w czasie, gdy pojawi się dziecko i do obecnych wydatków na dom dojdą kolejne koszty: pieluch, żywienia, ubranek, szczepień, lekarstw, zabawek i wiele innych.

Często przyczyną popadnięcia w kłopoty finansowe jest zmiana sytuacji w domu. Przykładem może być nie tylko rozwód, choroba czy śmierć partnera, ale nawet tak radosna chwila, jaką jest pojawienie się potomka. Wtedy koszty utrzymania znacznie wzrastają, na co nie wszyscy rodzice, zwłaszcza młodzi, są przygotowani. Rodzice, którzy nie mają oszczędności, decydują się często na pożyczkę gotówkową, bądź zakupy na kartę kredytową – komentuje Piotr Krupa, prezes KRUK S.A. - Dodatkowo, rodzice chcąc dać swojemu dziecku wszystko, co najlepsze ulegają emocjom i podczas zakupów wydają więcej niż powinni. Wtedy może okazać się, że zabraknie pieniędzy na opłacenie rachunków, czy rat kredytu i rodzina popada w zadłużenie.

Gdy okaże się, że ze względu na zmianę sytuacji życiowej nie stać was na uregulowanie zobowiązań, ważne, aby zachować spokój, bo jest to sytuacja, która może przytrafić się każdemu. W przypadku, gdy firma windykacyjna przesłała już informację o przejęciu długu do swojej obsługi, należy jak najszybciej podjąć właściwe kroki. Najważniejszy jest szybki kontakt i szczera rozmowa o swojej sytuacji finansowej. Na przykład KRUK, największa polska firma windykacyjna, proponuje osobom zadłużonym, aby same zadeklarowały, w jakich ratach są w stanie spłacić długi, które zostały przez nią przejęte. Średnio są to kwoty rzędu 144-189 zł miesięcznie, ale ich wartość zależy głównie od wysokości całego długu. Wystarczy zadzwonić i podczas rozmowy sprawdzić, jakie istnieją możliwości spłaty długu. Po ustaleniu z negocjatorem warunków porozumienia ratalnego, zostaje zawarta ugoda na zaakceptowanych przez obie strony warunkach. Ważne aby uzgodnić wysokość raty faktycznie możliwej do spłaty a nie większej, takiej która będzie przekraczała nasze możliwości finansowe. Bowiem w przypadku niedotrzymania później warunków ugody i zaprzestaniu spłat można zostać wpisanym do Rejestru Dłużników ERIF, co spowoduje zablokowanie możliwości korzystania z wielu usług. Trudno będzie uzyskać kolejny kredyt, kupić coś na raty czy skorzystać z usług telefonicznych, telewizyjnych czy internetowych na abonament.

Zostanie rodzicem to wkroczenie w nowy etap życia, to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za dziecko. Trzeba się do tego przygotować zarówno emocjonalnie, jak i finansowo. A jeżeli z różnych przyczyn nie udaje nam się opłacać wszystkich kosztów i rachunków powiększonej rodziny, należy stawić czoła tym problemom. Wyjście z zadłużenia jest możliwe, wystarczy poszukać polubownego rozwiązania i zwyczajnie spróbować dogadać się, by spłacać dług stopniowo w ratach.

Więcej informacji znajdziesz w gazecie średzkiej
Express Średzki


kruko © 2007 - 2021 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
odwiedziny: 70940

Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl
Znajdź wydarzenie
na naszym afiszu
Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl